Ήττα -ντροπή για την Μάντσεστερ

Ο Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν μπορεί να «επιβιώσει» άλλο στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τη νέα ταπεινωτική ήττα της, αυτή τη φορά στην έδρα της Γουότφορντ με 4-1

Για ένα ακόμη παιχνίδι οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν απογοητευτικοί και αυτό αναμένεται να είναι το τελευταίο ματς στον πάγκο για τον Νορβηγό τεχνικό, ο οποίος γλίτωσε την απόλυση μετά τις ταπεινωτικές ήττες από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι, αλλά η σημερινή ήττα αναμένεται να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι για τη διοίκηση.

Η Γουότφορτντ ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με τα γκολ των Κινγκ (28′) και Σαρ (44′), με τον τελευταίο, μάλιστα, να αστοχεί δύο φορές από το σημείο του πέναλτι!  Στο 11ο λεπτό ο Ντε Χέα απέκρουσε το πρώτο, δόθηκε επανάληψη και ο Ισπανός τερματοφύλακας φώναξε και πάλι «παρών»!

Η Μάντσεστερ μείωσε στο 50ο λεπτό με τον Φαν Ντε Μπεκ και στο 69′ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χάρι Μαγκουάιρ. Ετσι η Γουότφορντ κατάφερε να κυριαρχήσει και να σφραγίσει τη μεγάλη νίκη με τα γκολ του Πέδρο στο 90ο λεπτό και του Ντένις στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από εκεί και πέρα ο Στίβεν Τζέραρντ ξεκίνησε με νίκη στον πάγκο της Αστον Βίλα, επικρατώντας με 2-0 της Μπράιτον, αλλά και ο Ντιν Σμιθ, που απολύθηκε από την ομάδα του Μπέρμιγχαμ και ανέλαβε τη Νόριτς, ξεκίνησε με το δεξί, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σαουθάμπτον.

Για τη Νόριτς μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις ο Χρήστος Τζόλης. Τέλος η Γουέστ Χαμ ηττήθηκε στην έδρα της Γουλβς και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Νωρίτερα, «περίπατο» έκανε η Τσέλσι στο «Κινγκ Πάουερ» κυριαρχώντας απόλυτα της Λέστερ και παίρνοντας εύκολα τη νίκη με 3-0. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν άφησε κανένα περιθώριο στους (νωθρούς ούτε ή άλλως) γηπεδούχους και πήρε τη σημαντική νίκη με τα γκολ των Ρούντιγκερ (14′), Καντέ (28′) και Πούλισικ (71′).

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και έδειξε ξανά πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση φέτος του τίτλου στην Αγγλία. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της αγωνιστικής:

Λέστερ-Τσέλσι               0-3
(14' Ρούντιγκερ, 28' Καντέ, 71' Πούλισικ)
Άστον Βίλα-Μπράιτον         2-0