Ήττα σοκ 0-2 για τον Ιωνικό απ’ τον ΟΦΗ

Ήττα σοκ από τον ΟΦΗ 0-2 γνώρισε ο Ιωνικός στη Νεάπολη. Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις αποφάσεις του Παπαπέτρου που ανέτρεψε το VAR. Οι Κρητικοί βρήκαν δύο γκολ στο φινάλε και επικράτησαν του Ιωνικού που ήταν ανώτερος αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.

Σκόραρε αλλά δεν μέτρησε μέσω VAR για οφσάιντ το γκολ του Μάντζη ενώ το πέναλτι που αρχικά είχε δοθεί για τους Νικαιώτες άλλαξε εκ νέου από τον VARιστα. Μέσω του ίδιο τρόπου δόθηκε και το πέναλτι του ΟΦΗ που μετέτρεψε σε γκολ ο Τοράλ με τον ίδιο παίκτη να γράφει στο 92′ το τελικό 2-0 για τους Κρητικούς.

Καλύτερος ήταν ο Ιωνικός στο πρώτο ημίχρονο και απειλούσε συνεχώς την εστία των Κρητικών. Στο 16’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλεριάνου, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σεμπά έκανε μια ωραία μπαλιά, ο Φαντιγκά μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά ο Διαμαντής τελευταία στιγμή έδιωξε. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Φαντιγκά έκανε τη σέντρα που πέρασε από όλους…

Στο 20’ η ομάδα του Γρηγορίου είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από φάουλ του Βαλεριάνου ο Μπουενά από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να βρει την μπάλα και να απειλήσει. Έξι λεπτά αργότερα ο Κάνιας έκανε την σέντρα, ο Βαλεριάνος γύρισε με το κεφάλι και ο Μάντζης με απίθανο ψαλιδάκι εκτέλεσε τον Μανδά για το 1-0. Ωστόσο με τη βοήθεια του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια ήρθε η στιγμή του ΟΦΗ να απειλήσει, με τον Μπαλογιάννη στο 31’ να είναι σε θέση τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά ο Έλληνας κίπερ εξουδετέρωσε την φάση. Οι Κρητικοί απείλησαν ξανά στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους με πολύ ωραίο σουτ του Μπάκιτς, το οποίο όμως σταμάτησε στο δοκάρι.

Επεισοδιακό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον διαιτητή Παπαπέτρου να καταλογίζει πέναλτι στον Ιωνικό στο 50’ καθώς θεώρησε πως ο Βούρος ανέτρεψε τον Φαντιγκά μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, ο Παπαδόπουλος που ήταν στο VAR τον φώναξε να δει την φάση και τελικά πήρε πίσω και το πέναλτι αλλά και την κόκκινη κάρτα που έδωσε αρχικά στον Βούρο.

Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όταν μετά από κόρνερ ο Σεμπά και ο Βαλεριάνος έκαναν μια φοβερή κομπίνα, ο Κάνιας έκανε το σουτ με τους Μύγα και Μπουενά να μην μπορούν να σκοράρουν από κοντά.

Τα λεπτά περνούσαν, το 0-0 παρέμενε και στο 80ο λεπτό ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στους Κρητικούς για πάτημα του Μπουενά πάνω στον Τοράλ. Όπως έτρεχαν προς την μπάλα, ο στόπερ του Ιωνικού τον πατάει άθελά του και μέσω του VAR υπήρξε η υπόδειξη για πέναλτι. Κάπως έτσι, τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 0-1. Στην συνέχεια τα νεύρα ήταν αρκετά και δεν έλειψαν, με τον Παπαπέτρου να μοιράζει κάρτες.

Στο 90+2’ Ο ΟΦΗ τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, όταν ο Τοράλ μετά από το λάθος του Λοβέρα εκτός περιοχής πήρε την πάσα από τον Μπαλογιάννη και με άψογο πλασέ με το αριστερό πόδι έκανε το 20-2!

Στο 90+7’ μάλιστα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη του Βαλεριάνου.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΟΦΗ να βρίσκεται στην 9η θέση με 26 βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Ιωνικός μέτρησε την 2η σερί του ήττα και είναι στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 πόντους.

Ιωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μπουενά (84’ Μασάς), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Βαλεριάνος, Κάνιας (84’ Λοβέρα), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά (93’ Ελευθεριάδης), Μάντζης (67’ Μάνος).

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης (86’ Μαρινάκης), Τοράλ (95’ Γκρόνινγκ), Ντιουσέ, Περέα, Μπάκιτς, Ντίκο (84’ Μοσκέρα).