Ήττα σοκ 3-4 για τον ΑΠΟΕΛ με ανατροπές από τη Ντουντελάνζ

Απίστευτο παιχνίδι με ανατροπές έγινε στο «ΓΣΠ», όπου ο ΑΠΟΕΛ έχασε με 4-3 από την Ντουντελάνζ για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Europa League.

Η Ντουντελάνζ άγγιξε το γκολ στο 6ο λεπτό καθώς μετά από εκτέλεση  κόρνερ, ο Σινάνι πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Μπέλετς  αλλά στο 36’ ο Σινάνι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέλετς όπου με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Στην επανάληψη ο Ιωάννου έκανε τραγικό λάθος στο 51’ και ο Μπερνιέ με σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 0-2. Ωστόσο στο 54’ ο Ζοαζίνιο σέντραρε από αριστερά και  ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-2, ενώ με τη σέντρα ο Αλ Ταμάρι κέρδισε πέναλτι και  ο Ντε Βινσέντι έκανε το 2-2.

Στο 58’ ο Ζουμπέρ έχασε την μπάλα μετά από σουτ του Ντε Βινσέντι και στην επαναφορά ο Πάβλοβιτς έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας μια απίστευτη ανατροπή.

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε κι άλλο και στο 61’ ο Ζουμπέρ αναγκάστηκε σε δύσκολη επέμβαση μετά από σουτ του Γκέντσογλου, ενώ στο 70’ ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Λαβιέ. Στην κόντρα ήταν η σειρά του Ζουμπέρ να νικήσει τον Πάβλοβιτς σε τετ α τετ και στο ίδιο λεπτό, ο Μπουχουαρί σέντραρε από δεξιά, ο Στολτζ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των Κυπρίων και με προβολή έγραψε το 3-3.

Στο 83’ ο Σινάνι έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ για το 3-4.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Μερκής, Γιάκολις (46’ Αλ Ταμάρι), Μπέζιακ, Γκέντσογλου, Σόουζα (46’ Ζοαζίνιο), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Ντε Βινσέντι (76’ Εφραίμα)

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Ζουμπέρ, Σνελ, Ποκάρ, Γκαρός, Στολτζ (90+3’ Κουλς), Σινάνι, Μπερνιέ, Κιρχ (63’ Λεσκόι), Μορέν, Μεντί (67’ Λαβιέ), Μπουχουαρί

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Σεβίλλη πέρασε 3-0 από την έδρα της Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν.

Στο 62’ ο Τσιτσαρίτο με απίθανη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 0-1. Στο 70’ ο Βάτσλικ είπε όχι σε σουτ του Ζουμπίρ, ενώ στο 78’ ο Μπανέγα έβγαλε ιδανικά στον Μουνίρ που μόνος με τον Μπέγκοβιτς πλάσαρε για το 2-0. Στο 85ο λεπτό ο Όλιβερ Τόρες με φοβερό γυριστό έκανε διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μπέγκοβιτς, Άιλτον, Μεντβέντεβ, Α.Χουσεΐνοβ, Μπ.Χουσεΐνοβ, Γκαράϊεβ (85’ Ιμπραχιμλί), Μίτσελ, Αλμέιδα, Ζουμπίρ, Ρομέρο (77’ Κιντάνα), Γκουεγέ (67’ Αμπντουλάιεβ).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Πίθο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο, Τόρες (86’ Νταμπούρ), Χορδάν (58’ Ρόνι Λόπες), Γκουντέλι, Βάσκες, Μουνίρ, Τσιτσαρίτο (72’ Μπανέγα)