Ήττα της ΑΕΚ απ’ την Μάλαγα 75-65 και δεύτερη θέση στο BCL

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα, γνωρίζοντας την ήττα στα Λιόσια με σκορ 75-65 και τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου της για το BCL.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ένωση έχασε οριστικά το πλεονέκτημα έδρας για τη φάση των playoffs, κάτι που σημαίνει πως θα παίξει τη σειρά best of 3 με μόλις ένα ματς στην έδρα της και θα χρειαστεί σίγουρα τουλάχιστον ένα «διπλό» για να προκριθεί στο Final Four.

Πλέον, η ΑΕΚ είναι σε θέση να γνωρίζει τους πιθανούς της αντιπάλους για τη φάση των «8». Αυτοί είναι η περσινή πρωταθλήτρια της διοργάνωσης, Τενερίφη, η Βόννη, από την οποία η Ένωση ηττήθηκε δύο φορές στη φάση των ομίλων αλλά και ο νικητής του αυριανού (22/3) παιχνιδιού μεταξύ Χαποέλ Ιερουσαλήμ και Στρασμπούρ! Η κλήρωση των playoffs θα πραγματοποιηθεί το πρωί της ερχόμενης Παρασκευής (24/3).

Μπορεί να κοίταξε στα μάτια την ποιοτικότατη Μάλαγα, όμως τελικά η ΑΕΚ ηττήθηκε με 75-65 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η Ένωση ήταν πολύ ανταγωνιστική και έμεινε κοντά στο σκορ έχοντας για «όπλο» την πολύ καλή και δυναμική της της άμυνα, όμως «κόλλησε» επιθετικά στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, όταν οι Ισπανοί βρήκαν τις επιθετικές λύσεις, έκαναν σερί 14-4 και πήραν δίκαια τη νίκη, μαζί με την πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κάρτερ (15π.), Μπριθουέλα (13π.) και Σίμα (10π, 6 ριμπ.), ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισαν Μίτσελ (14π, 7 ριμπ.) και Λεμάρ (12π.).

Η κλήρωση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24/3, όταν η ΑΕΚ θα βρει απέναντί της την Τενερίφη ή τη Βόννη ή τη νικήτρια του αυριανού (22/3, 21:00) αγώνα ανάμεσα σε Στρασμπούρ και Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η Μάλαγα ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 7-0, χάρη σε τρίποντο του Μπριθουέλα, ο οποίος δινόταν αμφίβολος, αλλά τελικά έπαιξε βασικός. Η ΑΕΚ χρειάστηκε να κάνει δύο λάθη και να περάσουν 2:20 για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, με τον Οριόλα. Ωστόσο, στη συνέχεια ανάγκασε τους Ανδαλουσιανούς να σκοράρουν μόνο από δύο βολές στο επόμενο δίλεπτο, μειώνοντας στον πόντο (10-11), με 4 σερί πόντους του Γιάνκοβιτς. Ο Μίτσελ ισοφάρισε σε 12-12 με όμορφο hook, πριν η Μάλαγα κλείσει την περίοδο με μικρό σερί 4-0 και ούσα μπροστά με 21-15.

Η ΑΕΚ μείωσε στο τρίποντο (18-21) χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάιλς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ ο Μπαρέιρο με τρίποντο έκοψε τη φόρα των παικτών του Καντζούρη, βάζοντας ξανά τη Μάλαγα στο +6 (20-26). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα και με όπλο της την άμυνα, η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι 26-28, με τον Λεμάρ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους. Ο Μπριθουέλα με τρίποντο ισοφάρισε το μεγαλύτερο προβάδισμα της Μάλαγα στο ματς (+7, 26-33), όμως η Ένωση απάντησε με δικό της σερί 7-0, ισοφαρίζοντας σε 33-33. Ο Γιάνκοβιτς έφτασε τους 9 προσωπικούς πόντους, κάνοντας το 38-39 με καλάθι-φάουλ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, η Μάλαγα μπήκε… φορτσάτη και επανέφερε το υπέρ της +7 (40-47), με σερί 8-2 και τρίποντα από Μπριθουέλα και Ντίαθ. Ο Μίτσελ με 6 σερί πόντους έφερε ξανά την ΑΕΚ σε απόσταση… βολής (48-51), πριν ο Ξανθόπουλος ισοφαρίσει με τρίποντο σε 53-53, στο 28’. Οι Κάρτερ και Σίμα έδωσαν επιθετικές λύσεις στη Μάλαγα, η οποία προηγούνταν στη λήξη της τρίτης περιόδου με 59-55.

Με τους Οριόλα και Λεμάρ να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 61-61, αλλά κάπου εκεί έχασε τη συγκέντρωσή της στην επίθεση. Πέτυχε μόλις έναν πόντο σε 4 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στη Μάλαγα σερί 7-1, για το 62-68, στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Μίτσελ μείωσε σε 65-68, αλλά ο Καλινόσκι με τρίποντο έκανε το 71-65 για τους φιλοξενούμενους, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να δυσκολεύεται επιθετικά, χάνοντας τελικά με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75