Ιβάν, τα’ μαθες τα νέα; Ο Αμπέλ Φερέιρα δεύτερο σερί Copa Libertadores. Αυτός είναι «στρατηγός» κι όχι ο Λουτσέσκου (video)

Ιβάν, τα’ μαθες τα νέα. Πρωταθλήτρια Λατινική Αμερικής για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν είναι η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα, που στον Βραζιλιάνικο «εμφύλιο», επικράτησε με σκορ 2-1 της Φλαμένγκο στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια), κατακτώντας παράλληλα το τρίτο Copa Libertadores της ιστορίας της (1999, 2020 οι άλλοι δύο).

Μιλάμε για τον ίδιο Φερέιρα, που τον έβγαλαν άχρηστο στον ΠΑΟΚ και τον πούλησε ο Ιβάν Σαββίδης στην Παλμέιρας με 600.000 ευρώ.

Για τον ίδιο Φερέιρα, τον οποίο «πριόνιζαν» οι Σαββιδοτέχνες, με εντολή του Ιβάν, για να φύγει, επειδή ο ΠΑΟΚ δεν είχε καλά αποτελέσματα.

Και τώρα με τον Λουτσέσκου που πάει κατά διαόλου, δεν τον αγγίζει άνθρωπος.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς η «Φλα» ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τα περισσότερα σουτ, όμως οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματική και παρότι δέχθηκαν την ισοφάριση, ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος του ματς.

Η Παλμέιρας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με τον Ραφαέλ Βέιγκα να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια η Φλαμένγκο πήρε τα ηνία, όπως ήταν λογικό, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σύνολο του Αμπέλ Φερέιρα να προηγείται 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, εντείνοντας την πίεσή τους για το πολυπόθητο τέρμα. Αυτό τελικά ήρθε από τον… συνήθη ύποπτο, Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, με τον Βραζιλιάνο φορ στο 72′ να φέρνει στο σκορ στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του 90λέπτου, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, ο Φερέιρα αποφάσισε να περάσει ως αλλαγή τον Ντέιβερσον, με τον 30χρονο επιθετικό να δίνει τη λύση στην Παλμέιρας στο 95′ σημειώνοντας ένα άκρως κρίσιμο τέρμα. Στα εναπομείναντα λεπτά η Φλάμένγκο πίεσε για το γκολ που έστελνε το ματς στα πέναλτι, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι ο Αμπέλ Φερέιρα κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο με τους «πράσινους».

ΠΑΛΜΕΙΡΑΣ (Αμπέλ Φερέιρα): Γουέβερτον, Μάικε (108’ Μενίνο), Γκόμες, Λουάν, Πικέρες (113’ Μέλο), Ντανίλο (70’ Καρέιρο), Ζε Ραφαέλ (82’ Ντανίλο), Ντουντού, Βέιγκα (91’ Ντέιβερσον), Σκάρπα, Ρόνι

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Ρενάτο Πορταλούπι): Άλβες, Ίσλα (79’ Ματεουζίνιο), Κάιο, Νταβίντ Λουίζ, Φιλίπε Λουίς (32’ Ρενέ), Αράο, Περέιρα (111’ Πέντρο), Ριμπέιρο (63’ Μίκαελ), Ντε Αρασκαέτα (111’ Βιτίνιο), Ενρίκε (91’ Κένεντι), Μπαρμπόσα.