Και του χρόνου στην δεύτερη κατηγορία ο Αλέξης

Αποχαιρέτησε το όνειρο της ανόδου στη Super League 1 o Αλέξης Κούγιας, καθώς η ΑΕΛ τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος έμεινε στο 1-1 με τη Νίκη Βόλου και πλέον βρίσκεται πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Η Λάρισα δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Βέροιας από τον Πιερικό (2-1) και μόνο τυπικά έχει πιθανότητες προβιβασμού.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΛ , αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Μιράντα με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το γκολ αυτό έδωσε καλό ρυθμό στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να πιέζουν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε λίγο μετά την έναρξη του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, η Λάρισα κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 52ο λεπτό ο Όγκμποε για να ισοφαρίσει σε 1-1. Το σκορ αυτό έμεινε ως το φινάλε.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αθανασίου, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Παναγιωτίδης (78′ Γκαρσία), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα, Βασιλείου (65′ Βλαχομήτρος), Κουσκουνάς.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Μπέρτος (46′ Γρηγορόπουλος), Μαξιμένκο, Ραμίρεζ, Κ. Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46′ Όγκμποε), Κούστα (46′ Κολομπίνο), Μαυριάς (78′ Νίνο), Γλυνός (67′ Μιλτιάδης).

Πλέον η Βέροια ψάχνει ουσιαστικά τέσσερις βαθμούς για να τερματίσει πρώτη, εφόσον η ΑΕΛ κερδίσει και τα τρία ματς που απομένουν.