Και του χρόνου στην Super League 1 ο Απόλλων Σμύρνης 0-0 με τον Βόλο

Τη συμμετοχή του και τη νέα σεζόν στη Super League 1 εξασφάλισε ο Απόλλων Σμύρνης, που μπορεί να μην έχει ακόμα νίκη στα play outs, αλλά σήμερα πήρε πολύτιμο 0-0 με αντίπαλο τον Βόλο που είχε την πολυτέλεια δοκιμών.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση με τους Βολιώτες αλλά απέτυχε να σκοράρει, με τον βαθμό της ισοπαλίας βέβαια να είναι αρκετός.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το κίνητρο και συνάμα την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αν και δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Γκαραβέλη.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης έκανε την ατομική προσπάθεια, κέρδισε εν συνεχεία τις κόντρες και βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, ωστόσο σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 36’, ήταν η σειρά του Ντομίνγκες να απειλήσει, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να μπλοκάρει την κεφαλιά του αμυντικού της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Από μεριάς φιλοξενούμενων, αξιοσημείωτη ήταν μονάχα η κεφαλιά του Περέα, που πέρασε άουτ, στο 43’.

Ο ρυθμός ήταν ακόμη πιο πεσμένος στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Κολ πάντως να έχει ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ στο 49′. Η επόμενη απειλή ήρθε στο… 83′, με τον Φερνάντεθ να αστοχεί για λίγο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπεντινέλι είδε τον Γκαραβέλη να τον νικά με τα πόδια.

Χωρίς λάθη έβγαλε το ματς ο Παπαπέτρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ (85′ Λαγός), Φερνάντεθ (90΄+2′ Ρώσση), Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Τσιλούλης (85′ Τσαμπούρης).

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (77′ Τέκιο)(, Φεράρι, Μήτογλου (77′ Λογαράς), Σάντσες, Μπαριέντος (59′ Μπουένο), Κρητικός (77′ Δουβίκας), Νίνης, Μαρτίνες (68′ Κιάκκος), Ριένστρα, Περέα.