«Καλησπέρα» πρόκριση «είπε» στο Περιστέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα

Με το «καλησπέρα» των αγώνων για τον 1ο όμιλο του κυπέλλου, ο ΠΑΣ Γιάννινα έγινε «αφεντικό» για την πρώτη θέση και την πρόκριση. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» νίκησε, στο Περιστέρι, τον Ατρόμητο με 2-1. Σε μια αναμέτρηση με αρκετά ενδιαφέρουσα πλοκή στον αγωνιστικό χώρο και ένα ανατριχιαστικό εξωαγωνιστικό συμβάν. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έπεσε στην εξέδρα των οργανωμένων φίλων της γηπεδούχου, χωρίς ευτυχώς να βρει στόχο, φωτοβολίδα που εκτοξεύτηκε έξω από το γήπεδο!…

Μέσα στις τέσσερις γραμμές του δημοτικού σταδίου έγινε ένα «γεμάτο» παιχνίδι, με αρκετές φάσεις, εναλλαγές συναισθημάτων και αγωνία. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και «άνοιξαν» το σκορ με τον Κρίζμαν (18′). Δύο λεπτά αργότερα ο Κροάτης επιθετικός δεν κατάφερα να πραγματοποιήσει από την άσπρη βούλα το 0-2, αφού ο Θεοδωράκης απέκρουσε.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Ατρόμητου «αφυπνίστηκαν» και άρχισαν αν γίνονται απειλητικοί. Όμως ο πρωτοεμφανιζόμενος Νεοφύτος με καίριες επεμβάσεις και δύο φορές τα δοκάρια (22′ Γιαννούλης, 37′ Κωτσόπουλος) τους στέρησαν την ισοφάριση. Με συνέπεια να εφαρμοστεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Όταν δεν πετυχαίνεις γκολ το δέχεσαι. Πέντε λεπτά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για ξεκούραση ο Ξυδάς έκανε το 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι στο 50′ έμειναν με 10 παίκτες. Όταν ο διαιτητής, Στέφανος Κουμπαράκης, σωστά απέβαλλε με 2η κίτρινη τον Σιόντη. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, «κατασκήνωσαν» στην περιοχή των Ηπειρωτών αλλά κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στο πλεχτό μόλις μια φορά με τον Κουλούρη (76′).

Η έτερη αναμέτρηση του ομίλου για την πρώτη αγωνιστική, ανάμεσα στη Θύελλα Καμαρίου και τον Ηρακλή θα γίνει αύριο (27/9, 16:30). Η επόμενη αγωνιστική (31/10) περιλαμβάνει τα παιχνίδια Ηρακλής-Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Γαρουφαλιάς (65′ Μάντσον), Ούμπιδες, Μούγιακιτς, Ουγκράι (85′ Χατζηισαΐας), Μπρούνο, Κωτσόπουλος (46′ Κουλούρης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Νεόφυτος, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος (62′ Μπουκουβάλας), Κρίζμαν, Ευαγγέλου, Γιάκος (75′ Αθανασιάδης), Σιόντης, Κακούμπα, Κούζικ, Ξυδάς (55′ Σκόνδρας), Κάστρο.