Καλύτερος ο Αστέρας, αλλά ο Ατρόμητος πήρε το 1-1 στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος, αλλά ο Ατρόμητος πιο ουσιαστικός πήρε την ισοπαλία 1-1 στην Αρκαδία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν, είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κράτησε και τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την 7η θέση.

Στους 35 βαθμούς ο Αστέρας, ο οποίος όμως έχει ματς περισσότερο από τον αντίπαλό του, που πήγε στους 34, ενώ εκκρεμεί και η αναμέτρηση με την Ξάνθη.

Ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός όμως ο Αστέρας ήταν εκείνος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 34΄ ο Λουίς Φερνάντεθ με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον προωθημένο Πασαλίδη, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Οι Περιστεριώτες λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μανούσος μετά από εξαιρετική πάσα του Κατράνη ξέφυγε από τον Πασαλίδη βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά αστόχησε.

Τελικά το κατάφεραν στο 45ο λεπτό. Το 1-1 έκανε με κεφαλιά ο Ρισβάνης, ο οποίος, μετά από την σέντρα του Γκάλο, εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Παπαδόπουλου.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πεσμένος με τον Αστέρα να έχει καλύτερη εικόνα και να φτιάχνει  φάσεις για γκολ, αλλά να μην τις αξιοποιεί.

Ο Ριέρα, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο 46′, παραλίγο να βρει δίχτυα, όμως ο Κιβρακίδης απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 66′ είχαμε δοκάρι για τον Αστέρα, όταν Τασουλής γύρισε μια μπαλιά που φαινόταν χαμένη και ο Μανδάς, αφού την έστειλε στο δοκάρι, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 76′ οι Αρκάδες απείλησαν και πάλι όταν ο Ντέλετιτς με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Μανδά σε απόκρουση με υπερένταση. Στο ίδιο λεπτό ο Πασαλίδης αστόχησε σε κεφαλιά μόνος του μετά από κόρνερ.

Τελευταία καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 87′ όταν μια κεφαλιά του Μπαράλες έφυγε άουτ. Δέκα κίτρινες μοίρασε ο Πειραιώτης διαιτητής Τσαμούρης, οι δύο στους προπονητές Ράσταβατς και Παντελίδη.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπελόκ (90+2′ Αντζουλάς), Μουνάφο (46′ Μπόρχα Φερνάντεζ), Σίτο (46′ Ριέρα), Ντέλετιτς (79′ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (87′ Μαρκ. Φερνάντεθ), Μπαράλες.

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Κατράνης (27′ Μπαένα), Γκάλο (86′ Ουμπίδες), Χαρίσης, Κιβρακίδης, Βέλλιος (79′ Γιακουμάκης), Μανούσος (70′ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (70′ Ραμπέλο).