Καμπανάκι στο λιμάνι πριν τις μάχες με την Μακάμπι Χάιφα

Καμπανάκι χτύπησε στον Ολυμπιακό, καθώς μπορεί να βελτιώθηκε αμυντικά στο ματς με την Αλκμάαρ στο Καραϊσκάκη και να νίκησε 1-0, ωστόσο έδειξε ότι έχει ακόμη δρόμο για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο ενόψει προκριματικών Champions League.

Ο Ολυμπιακός στα αποκαλυπτήρια μπροστά στο κοινό του, παρουσίασε πολλά προβλήματα, ειδικά στο κομμάτι της δημιουργίας, ωστόσο σε αντίθεση με τα τελευταία δυνατά φιλικά του στην Αυστρία, απέναντι στην Αλκμάαρ πήρε τουλάχιστον τη νίκη. Το γκολ του Πάπε Σισέ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου -ξανά από στημένη φάση- ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά για τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν 1-0 της ολλανδικής ομάδας, πριν τα δύο ματς με την Μακάμπι Χάιφα για τον Β’ προκριματικό γύρο του Champions League (20 και 27 Ιουλίου).

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν καλή στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού για όλο το 90λεπτο απέναντι στην 5η του περσινού ολλανδικού πρωταθλήματος (που παίζει στον Β’ προκριματικό του Conference στις 21/7), όμως είχε ελάχιστες καλές συνεργασίες σε ροή παιχνιδιού και λίγες φάσεις συνολικά μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ο Ολυμπιακός δείχνει ότι απέχει αρκετά από το επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας, ωστόσο φαίνεται ότι κάνει και βήματα προς τα μπροστά στα αγωνιστικά ζητήματα που πρέπει να βελτιώσει. Η αρχή έγινε στην αμυντική λειτουργία και τον περιορισμό των πολλών ατομικών λαθών.

Ένα ακόμη γκολ από στημένη μπάλα στο κόρνερ του 45ου λεπτού από τον Ζίνκερνάγκελ και καρφωτή κεφαλιά του Πάπε Σισέ, ήταν αρκετό για να κάμψει την αντίσταση της Αλκμάαρ, η οποία αντίθετα έκανε την πρώτη της φάση στο ματς στο 80ο λεπτό. Στο φινάλε και το τελευταίο κυρίως πεντάλεπτο το ματς έγινε ροντέο μετά και τις πολλές αλλαγές με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες. Το ανεπίσημο ντεμπούτο του έκανε ο Σίμε Βρσάλικο που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ βασικός για πρώτη φορά ξεκίνησε και ο Ζίνκερναγκελ.

Ως προς τις «ερυθρόλευκες» φάσεις, πλην του γκολ, υπήρξε μια καλή στιγμή στο 17′ όταν Ελ Αραμπί και Μασούρας δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή, ενώ στο 55′ ο Ζίνκερνάγκελ ήταν αυτός που αστόχησε με κοντινό πλασέ έπειτα από πάσα του πιθανότατα κορυφαίου σε όλο το ματς για τους Πειραιώτες, Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ.

Στο 83′ ο Μασούρας έκανε γύρισμα για τον Ραντζέλοβιτς που από κοντά δεν πρόλαβε οριακά να μπει στην πορεία της μπάλας, ενώ στις καθυστερήσεις υπήρξαν δύο κεφαλιές από τον Σισέ και μία από τον Μασούρα που δεν είχαν θετική κατάληξη. Ο Ρέαμπτσιουκ αντίθετα, ήταν αυτός που έσωσε τη μεγάλη ευκαιρία της Αλκμάαρ στο 92′, πέφτοντας ηρωικά στην πορεία της μπάλας. Το τελικό 1-0 σήμανε τη δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού στα καλοκαιρινά φιλικά, μετά τη μία στην Αυστρία. Επόμενο ραντεβού το βράδυ της Δευτέρας (21:00) στο «Κλ. Βικελίδης» κόντρα στον Άρη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο (46′ Άβιλα), Σισέ, Παπασταθόπουλος (71′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Κανέ (84′ Μπουχαλάκης), Μ. Καμαρά (71′ Εμβιλά), Μασούρας, Αγκ. Καμαρά (84′ Βαλμπουενά), Ζίνκερναγκελ (71′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (71′ Αμπ. Καμαρά).

Αλκμάαρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βέρχαλστ, Βιτρί (86′ Ντε Γιονγκ), Χατζηδιάκος (86′ Ντέκερ), Μπεουκέμα, Κερκέζ (Μ. Ντε Βιτ), Ντ. Ντε Βιτ, Ράιντερς (86′ Σόουτεν), Μίντσιο, Εβιέν (61′ Όντγκααρντ), Λάχντο (76′ Κουπμάινερς), Παυλίδης (76′ Μπαρασί).