Καπάρωσε την 5η θέση ο Άρης με το «διπλό» επί του ΟΦΗ (0-1)

O  Άρης επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ  στο Ηράκλειο με σκόρερ τον Φετφατζίδη και «κλείδωσε» την 5η θέση στο πρωτάθλημα.

Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος παίκτης ήταν ο Κουέστα, αλλά για τους γηπεδούχους μοιραίος ήταν ο Φιγκερέιδο!

Οι παίκτες του Άρη στην πρώτη τους ευκαιρία κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (14΄) όταν σε αντεπίθεση η μπάλα πέρασε από Κόρχουτ, Ματίγια και Μαντσίνι προτού στρωθεί στον Φετφατζίδη που με γλυκό πλασέ νίκησε τον Γουάλι (0-1).

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο δεύτερο μέρος η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε…

Ο ΟΦΗ βελτιώθηκε και στο 50’ ο Μπαγκαλιάνης ανέτρεψε τον Φιγκεϊρέδο, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ωστόσο, νικητής βγήκε ο Κουέστα που έπεσε δεξιά του γωνία και κράτησε το «μηδέν».

Ο Πορτογάλος του ΟΦΗ  είχε δοκάρι στο 77’ και αρκετές χαμένες φάσεις, ενώ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο, Γιαννούλης, Νέιρα, Κουτρουμπής – Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Μαντσίνι, Κουέστα
Κόκκινες κάρτες: Φιγκεϊρέδο (2 κίτρινες)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης (87΄ Ζοάο Βίκτορ), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ναμπί (78΄ Νοικοκυράκης), Στάικος (65΄ Σεμέντο), Βαζ, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71΄ Σόουζα), Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80΄ Μπακουτσής), Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (85΄ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.