Καρδιοχτύπησε αλλά πέρασε η ΑΕΚ αν κι έχασε 2-1 απ’ τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Προβλημάτισε, αλλά προκρίθηκε στους 8 του κυπέλλου η ΑΕΚ, που ναι μεν γνώρισε την ήττα 2-1 απ’ τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, αλλά με βάση την κυριαρχία της 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, σφράγισε το εισιτήριο.

Ο παθιασμένος Απόλλων τιμώρησε την κάκιστη ανασταλτική λειτουργία της «Ένωσης», στο απαράδεκτο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα (16′ Ντάουντα, 27′ Λαγός – 20′ Ολιβέιρα). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ανέβασε στροφές, έχασε ευκαιρίες κι εκτέλεσε την αποστολή της.

Ντεμπούτο έκανε για την Ένωση ο Όλεγκ Νταντσένκο, αγωνιζόμενος για ένα ημίχρονο στη θέση του δεξιού εξτρέμ. Τραυματίες αποχώρησαν οι Σάκχοφ και Γαλανόπουλος.

Η άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος θύμιζε εκείνη επί ημερών Καρέρα σε επίπεδο συγκέντρωσης, κόντρα σε έναν Απόλλωνα ο οποίος μπήκε με πάθος και ενέργεια στο ματς. Μόλις στο 7′ ο Λόπες έχασε το μαρκάρισμα του Μουνιέ στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά τον Αθανασιάδη σε ετοιμότητα να μπλοκάρει. Η Ένωση προσπαθούσε κυρίως από τα άκρα να αναπτυχθεί έχοντας δύο καλές στιγμές στο 10′ και στο 14′ να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Ολιβέιρα έπειτα από γύρισμα του Αλμπάνη δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιαννακόπουλο, ενώ στην επόμενη φάση ένα συρτό σουτ του Αλμπάνη έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 16′, ένα «εγκληματικό» λάθος του Χνιντ έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να προηγηθεί. Ο Τυνήσιος με μια απρόσεκτη ενέργεια έχασε την μπάλα από τον Ντάουντα, αυτός τροφοδότησε τον Μπεντινέλι που μπήκε στην περιοχή, πέφτοντας από μαρκάρισμα του Ραντόνια. Η μπάλα κατέληξε στον Ντάουντα, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Αθανασιάδη (1-0).

Η απάντηση της ΑΕΚ, ήταν άμεση. Στο 20′ ο Λόπες γέμισε στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Γιαννακόπουλος στην προσπάθειά του να μπλοκάρει είδε την μπάλα να γλιστράει μέσα από τα χέρια του και ο Ολιβέιρα δεν άφησε ατιμώρητο το λάθος ισοφαρίζοντας σε 1-1 με δυνατό σουτ.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία, με πείσμα δεν πτοήθηκε βγαίνοντας μπροστά και στο 27′ έπειτα από ακόμα μια κακή αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε το 2-1. Ο Χνιντ βγήκε να κόψει στα πλάγια τον Χουχούμη, δεν τα κατάφερε, με την μπάλα να καταλήγει στον Ντάουντα, ο οποίος έστρωσε έξω από την περιοχή στον άξονα για τον Λαγό και ο τελευταίος με «οβίδα» τράνταξε τα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Ο Νταντσένκο στο ντεμπούτο του έδειχνε να «ψάχνεται». Από την άλλη είχε καλές εκτελέσεις σε στατικές μπάλες. Την ίδια στιγμή η Ένωση δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες καθώς δεν διέθετε απλότητα στην τελική ενέργεια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Χιμένεθ προχώρησε σε δύο αλλαγές με τον Σινάνσκι να παίρνει τη θέση του Τάνκοβιτς για να ενισχύσει το κέντρο (σε διάταξη 4-3-3) και τον Γκαρσία να αντικαθιστά τον Νταντσένκο. Από την άλλη και ο Παράσχος άλλαξε Κάλισιρ και Ντάουντα, με τους Μπρούσιτς και Ιωαννίδη να περνούν στο ματς. Ο Σιμάνσκι πίεζε ψηλά την άμυνα της Ελαφράς Ταξιαρχίας ενώ ο Γκαρσία έδωσε πνοή με την ταχύτητα του στη δεξιά πτέρυγα. Στο 53′ μάλιστα η Ένωση είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει όταν ο Πολωνός μέσος έκανε το γέμισμα για τον Σάκχοφ, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το δοκάρι.

Στο 58′ έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ ο Μπρούσιτς πήγε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν τη βρήκε για λίγο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σάκχοφ δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού που αντιμετώπιζε, με συνέπεια να αντικατασταθεί από τον Γαλανόπουλο.

Με εξαίρεση δύο σουτ των Ολιβέιρα και Σιμάνσκι στο τέλος (το πρώτο κόντραρε στον Τσαμπούρη και το δεύτερο το έβγαλε ο Γιαννακόπουλος) στο τελευταίο μισάωρο δεν υπήρξε κάποια άλλη πολύ καλή στιγμή. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων ο Γαλανόπουλος έπεσε άτσαλα στο έδαφος και βγήκε εκτός.

Ο Τζοβάρας μοίρασε σωστά τις κάρτες όποτε χρειάστηκε.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Γιαννακόπουλος, Βιτλής (63′ Φερνάντεθ), Λισγάρας, Κάλισιρ (46′ Μπρούσιτς), Τσαμπούρης, Λαγός (80′ Ρόδης), Κιτόκο, Χουχούμης, Μπεντινέλι (69′ Κραγιόπουλος), Μουνιέ, Ντάουντα (46′ Ιωαννίδης)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Ραντόνια, Σιμόες, Σάκχοφ (63′ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (46′ Σιμάνσκι), Αλμπάνης (84′ Μαχαίρας), Νταντσένκο (46′ Γκαρσία), Ολιβέιρα (92′ Ανσαριφάρντ)