Καρυπίδης ο “εφιάλτης” του Ιβάν, 4-1 ο Άρης τον ΠΑΣ με σούπερ Ιτούρμπε, Καμαρά

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός, ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος και συνέτριψε με 4-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Κλεάνθης Βικελίδης, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για την νέα αγωνιστική περίοδο. Με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο και να συστήνεται στους φίλους του Άρη με ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ και με μια υπέροχη ασίστ στον Ματέο Γκαρσία.

Από κοντά και ο Χουάν Ιτούρμπε, που άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του Άρη, ενώ βοήθησε σημαντικά την ανάπτυξη της ομάδας του στο χρονικό διάστημα που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Απέναντι σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης. Με τον νέο προπονητή, Ηρακλή Μεταξά, να δείχνει οτι θέλει η ομάδα του να παίξει καλό ποδόσφαιρο, έστω και αν δεν κατάφερε να ακολουθήσει τους ρυθμούς των γηπεδούχων.

Την στιγμή που ο ΠΑΟΚ ψυχορραγεί και χάνει στην Μποέμιαν και δεν μπορεί να κερδίσει μία Ριέκα, ο Καρυπίδης, που έγινε ο «εφιάλτης» του Ιβάν Σαββίδη και ολόκληρου ΠΑΟΚ με τους παικταράδες Ιτούρμπε και Καμαρά, έστειλε μηνύματα προς την Τούμπα και το Πόρτο Καράς, όπου αναπέυεται στις διακοπές του ο Ιβάν Σαββίδης. Τέτοιους παίκτες δεν έχει ο ΠΑΟΚ.

Προφύλαξε τον Γκάμα ο Μάντζιος

Ο Μπρούνο Γκάμα δεν ακολούθησε πλήρες πρόγραμμα εκγύμνασης τις προηγούμενες ημέρες, καθώς δεν έχει ξεπεράσει τελείως το προβλήμα τραυματισμού που αντιμετώπιζε. Ο Άκης Μάντζιος δεν ρίσκαρε με την συμμετοχή του Πορτογάλου στο σημερινό φιλικό, προκειμένου να τον έχει στη διάθεσή του για το παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ. Ο Μανσίνι ήταν αυτός που πήρε τη θέση του στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής.

Μετρημένες οι φάσεις

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά, σε μια προσπάθεια να δυσκολέψουν την επιθετική ανάπτυξη του Άρη. Κάτι που κατάφεραν, καθώς οι κιτρίνομαυροι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Λοντίγκιν. Ο Άκης Μάντζιος ζητούσε συνεχώς από τους παίκτες του να κυκλοφορούν πιο γρήγορα την μπάλα και να κάνουν κίνηση χωρίς τη μπάλα. Έδωσε, μάλιστα, εντολή μετά το συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών στους Μανσίνι και Ματέο Γκαρσία να αλλάξουν πλευρές.

το 22′ ο Άρης έχασε τη πρώτη του καλή ευκαιρία, όταν μετά από κάθετη πάσα του Ντιαγέ, ο Καμαρά δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ντιαγέ να απειλήσει , με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως , ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απέκρουσε και πάλι. Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Κάργα, όμως ο Ντένις μπλόκαρε τη μπάλα.

1-0 με γκολάρα του Καμαρά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλά οργανωμένος μεσοαμυντικά και κρατούσε τους παίκτες του Άρη μακριά από την μεγάλη περιοχή του. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (1-0) χάρη στην ποιότητα του Αμπουμπακάρ Καμαρά. Ο Γάλλος επίθετικός έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά και με ενα εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν, που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

«Τρελό» φινάλε ημιχρόνου με 2 γκολ

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπερτόλιο στο 39ο λεπτό, ενώ στο 43′ διπλασίασε τα τέρματα του, όταν μετά από σέντρα του Σάσα, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Λοντίγκιν. Το πρώτο ημίχρονο, όμως, επεφύλασσε και άλλες συγκινήσεις. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ με πλασέ του Σάλιαγκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Γκαρσία και 3-1

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ. Με τον Καμαρά να έχει συμμετοχή και σ αυτή τη φάση, καθώς έβγαλε μια καταπληκτική σέντρα στο 54ο λεπτό και ο Ματέο Γκαρσία με προβολή από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 3-1 για την ομάδα του.

Άνοιξε λογαριασμό και ο Ιτούρμπε (4-1)

Ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και ήταν καταιγιστικός, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τούς παίκτες του Άκη Μάντζιου. Ο Ιτούρμπε στο 60ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε κάθετη πάσα του Σάσα, απέφυγε και τον Λογκίτιν και απο πλάγια θέση και αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 4-1.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η μπάλα μετά από από τη κεφαλιά του Κάργα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.Ο παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα αποβλήθηκε στο 68′, όταν μετά από σκληρό φάουλ που έκανε στον Ιτούρμπε και τη σύρραξη που ακολούθησε ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, ο διαιτητής του έδειξε δύο κίτρινες κάρτες. Παρά τις πολλές αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές, ο Άρης συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Δικαιολογημένα οι παίκτες του Άκη Μάντζιου εισέπραξαν το θερμό χειροκρότημα του κόσμου τους μετά το τέλος του αγώνα.

ΑΡΗΣ: Ντένις (75΄ Σιαμπάνης), Σούντγκρεν (80΄ Μαρμαρίδης), Λούμορ (73΄ Σάκιτς), Μπεναλουάν (72΄ Ματίγια), Φαμπιάνο (55΄ Ασλανίδης), Εντιαγέ (68΄ Τζέηκο), Σάσα, Μαντσίνι (80΄ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (53΄ Ιτούρμπε), Γκαρσία (75΄ Ντουάρτε), Καμαρά (68΄ Χαίροβιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας (90′ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Γκαρντάβσκι, Καραχάλιος (79′ Μιλιτσεάνου), Ντομίνγκεζ, Μορέιρα (54′ Τριάδης), Κόντε (69′ Παντελάκης), Περέα (79′ Σιόντης)