Καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον Αστέρα Τρίπολης(5-1) στο Φάληρο. Για να φθάσει στην άνετη κυριαρχία ο πρωταθλητής, έπρεπε να μπει στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο ο μαέστρος Ματιέ Βαλμπουενά. Ο Γάλλος μέσος στα 38 του χρόνια είχε συμμετοχή στα 4 γκολ που είχαν… ελληνικό χρώμα (2 ο Μασούρας, από ένα Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης), ενώ γκολ πέτυχε και πάλι ο Γκάρι Ροντρίγκες!

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου ήταν προβληματικός. Στην επανάληψη ωστόσο αποδείχθηκε καταιγιστικός και επικράτησε άνετα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Super League. Ήταν η 20ή νίκη των ερυθρόλευκων σε 25 παιχνίδια (μετρούν και πέντε ισοπαλίες). Ο Αστέρας έμεινε στην 6η θέση, με απολογισμό 10 νίκες, 5 ισοπαλίες και 10 ήττες.

Ύστερα από ένα 12λεπτο πίεσης χωρίς τελική, ο Ολυμπιακός απείλησε στο 13′ με μακρινό σουτ του Μαντί Καμαρά το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Βατσλίκ δεν έκανε καλό κοντρόλ όταν του επιστράφηκε η μπάλα στο 16′, δεν εκτίμησε τη φάση σωστά και όταν ο Μπενίτο έγινε κάτοχος της μπάλας, ο Τσέχος τον σπρώχνει ώσπου αυτή κατέληξε άουτ.

Ο Ρέαμπτσιουκ και ο Βρουσάι ανέβαιναν αρκετά από τις δύο πλευρές, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύονταν στην τελική προσπάθεια. Στο 20′, όμως, έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από άστοχη έξοδο του Τσιφτσή, ο Τικίνιο έκανε την κεφαλιά από κοντά και ο Τασουλής απομάκρυνε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ο Μαρτίνς άλλαξε πλευρές τους Αγκιμπού και Μασούρα μετά το 25′, μήπως και αλλάξει κάτι στην εικόνα της ομάδας του. Ο Τικίνιο στο 35′ αντικαταστάθηκε από τον Αραμπί λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό.

Η πρώτη ουσιαστική απειλή των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 38′ με το μακρινό σουτ του Μπενίτο το οποίο «έβγαλε» ο Βατσλίκ. Ο Βαλιέντε που σκόραρε στο 39′ ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 45′ ο Εμβιλά απέτυχε να αξιοποιήσει την πολύ ωραία πάσα του Αραμπί και αστόχησε σε σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Αγκιμπού με τον Βαλμπουενά και τον Μανωλά με τον Σισέ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γάλος πήγε δεξιά, εκεί όπου έπαιζε ο Αγκιμπού και δεν άργησε να κάνει την παρουσία του αισθητή. Στο 52′ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 54′ ο Βατσλίκ πέταξε μπροστά για τον Καρβάλιο, αυτός πέρασε στον Βαλμπουενά κι εκείνος στον Βρουσάι. Ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού έδωσε στον Καρβάλιο, το γύρισμα του οποίου εκμεταλλεύτηκε ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι, γράφοντας το 2-0 με πλασέ. Στο 57′ ο Μασούρας σκόραρε ξανά. Προηγήθηκε καταπληκτική ενέργεια του Βρουσάι πάνω στον Τασουλή και γύρισμα από δεξιά. Ο διεθνής εξτρέμ με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Τσιφτσή για το 3-0. Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε δέκα λεπτά μετά. Στο 67′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Αραμπί έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος προ κενής εστίας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Ο Αστέρας μείωσε σε 4-1. Ο Ριέρα, που είχε μπει στο 46′, ταλαιπώρησε τον Σισέ και έκανε το γύρισμα από δεξιά. Ο Μπουχαλάκης προσπάθησε να διώξει, αλλά επί της ουσίας έστρωσε τη μπάλα στον Καρμόνα, ο οποίος είχε προωθηθεί. Ο δεξιός μπακ των Αρκάδων σούταρε, η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μπούχα επιχείρησε να απομακρύνει μετά το δοκάρι, αλλά δεν πρόλαβε να ακουμπήσει τη μπάλα. Ο Ολυμπιακός έφτασε και σε πέμπτο γκολ. Ο Ροντρίγκες που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 74′, δέχτηκε πάσα από τον Ρέαμπτσιουκ και με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τσιφτσή, ο οποίος βρήκε τη μπάλα, χωρίς να καταφέρει να αποτρέψει το 5-1.

Ο Τάσος Παπαπέτρου θα μπορούσε να δώσει πέναλτι σε φάση του 16′. με πρωταγωνιστές τους Βατσλίκ και Μπενίτο, όταν ο Τσέχος έσπρωξε τον Ισπανό. Στο 61′ ο Αθηναίος ρέφερι καταλόγισε αρχικά πέναλτι για μαρκάρισμα του Βρουσάι στον Μπενίτο, αλλά μετά και τον έλεγχο της φάσης από το VAR, ο Ισπανός καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (74′ Ροντρίγκες), Τικίνιο (35′ λ. τρ. Ελ Αραμπί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (59′ Τιλίκα), Μπενίτο (68′ Σόνι).