Κατάντια να πανηγυρίζει για την ισοπαλία στο Ηράκλειο 2-2 ο Παναθηναϊκός (video)

Έσωσε τον βαθμό στο… 94΄ ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο, ισοφαρίζοντας 2-2 τον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 37’ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 49’, έχασε πέναλτι με τον Μακέντα, ο Μεγιάδο έβαλε σε θέση οδηγού τον ΟΦΗ, αλλά ο Ιταλός φορ του Παναθηναϊκού απάντησε στο τέλος.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα ανεβάζει τους γηπεδούχους στους έξι βαθμούς, ενώ το «τριφύλλι» έχει συγκομιδή δύο πόντων. Οι πράσινοι έπεσαν πάνω στον κέρβερο Βάτερμαν (έπιασε πέναλτι και δύο τετ α τετ!) που κατέβασε τα ρολά και εξακολουθούν να αγνοούν ακόμη την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας πρωτοφανείς γκάφες και εμφανίζοντας κωμική εικόνα στις στατικές φάσεις!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην πρώτη τους φάση στο 37’, με το πλασέ του Στάρτζεον, για να ακολουθήσει η ισοφάριση με την «βολίδα» του Καρλίτος -που έκανε «σεφτέ» -στο 49’ και το χαμένο πέναλτι του Μακέντα στο 54ο λεπτό.
Ο Μεγιάδο επανέφερε το προβάδισμα του ΟΦΗ με κεφαλιά στο 77’, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αντιπάλων του στα «στημένα», κι ενώ προηγήθηκαν αλλά και ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες που έκαναν ήρωες τους δύο τερματοφύλακες.

Ο Μακέντα εξιλεώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας κι αυτός με κεφαλιά σε 2-2.
Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ξεκίνησε έχοντας αρκετά καλό ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με το… καλημέρα διαδοχικά κόρνερ, κάνοντας παράλληλα και δύο φάσεις για γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο!

Όμως, αμφότερες πέρασαν ανεκμετάλλευτες, με τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να νικήσει τον Βάτερμαν στο 3’ με διαγώνιο σουτ και τον Γιαννούλη να παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Βέλεθ, διώχνοντας με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, δύο λεπτά μετά…

Ο ΟΦΗ ισορρόπησε πάντως μετά το δεκάλεπτο και, παίζοντας κυρίως από την δεξιά πλευρά με τους Ουές και Γρίβα, προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα χωρίς όμως να καταφέρει κάτι αξιόλογο επιθετικά.

Από την άλλη, οι Κρητικοί κέρδιζαν σταθερά την «μάχη» της μεσαίας γραμμής, με αποτέλεσμα να «βραχυκυκλώσουν» σταδιακά την κυκλοφορία της μπάλας και την ανάπτυξη του αντιπάλου τους και να μην κινδυνεύσει ούτε και η δική τους εστία.

Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στο 23’, όταν από πολύ ωραία σέντρα του Σάντσες από την δεξιά πλευρά και το εξίσου ωραίο γύρισμα του Καρλίτος, ο Βάτερμαν ανέλαβε δράση εκ νέου, αποκρούοντας εξ επαφής και διατηρώντας το 0-0!

Ο ρυθμός έπεσε… κατακόρυφα, με τον ΟΦΗ να δίνει χώρους και να ψάχνει την αντεπίθεση και το «τριφύλλι» να προσπαθεί να επιτεθεί με ανορθόδοξο τρόπο και γεμίσματα, κάνοντας εύκολα λάθη.

Από ένα τέτοιο, μάλιστα ήρθε και το 1-0 για τον ΟΦΗ, στην πρώτη του ουσιαστικά φάση για γκολ… Όταν από διαδοχικά λάθος κοντρόλ του Χατζηγιοβάνη ο Στάικος πήρε τη μπάλα και σούταρε, με τον Διούδη να αποκρούει μεν, αλλά τον επερχόμενο Στάρτζεον να νικάει τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού από διαγώνια θέση αριστερά, ανοίγοντας το σκορ στο 37’!

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή, ξανά με τον Στάρτζεον, δύο λεπτά μετά, ενώ ακολούθησαν και δύο διαδοχικά κόρνερ, που έμειναν ανεκμετάλλευτα…

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-0 και τα στατιστικά να «γράφουν» 7-4 τελικές, 4-3 σουτ εντός εστίας, 4-3 κόρνερ και 46%-54% κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο o Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά. Ο Χατζηγιοβάνης έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί καθώς ο Καρλίτος τον έβγαλε τετ α τετ με τον Βάτερμαν αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κράτησε ανέπαφη την εστία του (47’).

Στο 49’ όμως, ο Καρλίτος άνοιξε λογαριασμό και ισοφάρισε με άπιαστο δεξί σουτ φέρνοντας το ματς σε ισορροπία (1-1) από ανέβασμα και σέντρα του Βέλεθ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Μακέντα ανατράπηκε από τον Μεγιάδο στην περιοχή και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι από την άσπρη βούλα στο 54’, όμως ο Βάτερμαν έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνιά και κράτησε το 1-1.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε και στο 60’ ο Διούδης έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής σε κεφαλιά του Κοροβέση, ενώ στο 65’ ο Βάτερμαν νίκησε και πάλι σε τετ α τετ τον Χατζηγιοβάνη.

Το ματς πήγαινε πάνω-κάτω μέχρι που στο 77’ οι Κρητικοί τιμώρησαν από στατική φάση το τριφύλλι και με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μεγιάδο έκαναν το 2-1.

Στο 94’ από λάθος του Ουές ο Μακέντα απέδωσε δικαιοσύνη ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάικος (73’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (80’ Γιάννου), Σαρδινέρο (88’ Βαφέας), Γρίβας.

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Σάντσες (87’ Πούγγουρας), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (70’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Μπουζούκης (88’ Καμπετσής), Καρλίτος.