Κατάρρευση και ήττα με 3-0 για την ΑΕΚ (video)

Η επιστροφή της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League δεν ήταν όπως την ονειρεύονταν οι «κιτρινόμαυροι». Στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου αποχώρησαν από τη «Johan Cruyff Arena» ηττημένοι με 3-0 από τον ανώτερο Άγιαξ.

Η Ένωση μπήκε φοβισμένη στον αγώνα και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, δεν αξιοποίησαν όμως την υπεροχή τους. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και «βγήκαν από το καβούκι» τους, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους και στην εστία του Ονανά. Όμως επιπόλαιες ως κακές τελικές επιλογές τους στέρησαν τη δυνατότητα να φέρουν ακόμα περισσότερο τον αγώνα στα μέτρα τους. Παρ’ όλα αυτά, με σχετική άνεση κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς να έχει παραβιαστεί η εστία του Μπάρκα.

Το άσχημο και προβληματικό για την ελληνική ομάδα είναι πως, ουσιαστικά, έμεινε εκεί και ήταν σαν να μη βγήκε για το δεύτερο 45λεπτο. Με συνέπεια να ηττηθεί και μάλιστα με το ευρύ 3-0 (46′, 90′ Ταγλιαφίκο, 77′ Φαν ντε Μπέεκ). Ο «Αίαντας» αξιοποίησε στο έπακρο το συνδυασμό της δική του ανωτερότητας και της αγωνιστικής καθίζησης των «κιτρινόμαυρων». Οι οποίοι, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, έχασαν αυτοσυγκέντρωση και δυνάμεις.

Τα λάθη, οι απουσίες και οι ελλείψεις ποιοτικότερων από τις υπάρχουσες λύσεων στους φιλοξενουμένους, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση. Η οποία θα μπορούσε να συνοδευτεί και με ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Το αήττητο σερί των δεκατεσσάρων αγώνων τελείωσε και η δυσμενής παράδοση (χωρίς νίκη σε πέντε αγώνες με 0-16 γκολ) διευρύνθηκε, με βάση την εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, αιτιολογημένα και δικαιολογημένα.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζράουι, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Ζιγιές, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες (77′ Ντόλμπεργκ), Χούντελααρ (62′ Φαν ντε Μπέεκ), Τάντιτς

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (61′ Αλέφ), Σιμόες, Κλωναρίδης, Μπακάκης (70′ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Πόνσε.