Κατέρρευσε στο τέλος ο Ολυμπιακός και γνώρισε τη συντριβή 3-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι

Κατέρρευσε στο τέλος στη μάχη με τη Μάντσεστερ Σίτι ο Ολυμπιακός και γνώρισε τη συντριβή 3-0 από την πρωτοπόρο του ομίλου του και αδιαφιλονίκητο φαβορί. Η ήττα στην Αγγλία ήταν μέσα στο πρόγραμμα για τους ερυθρόλευκους που πάλεψαν μέχρι το 81΄ απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο.

Πέντε χρόνια και στα εννέα τελευταία εκτός έδρας ματς σε ομίλους ο Ολυμπιακός έχει μόνο ήττες. Πάντως και σήμερα αδικείται από το τελικό σκορ που είναι πού βαρύ για την εικόνα που έβγαλε.

Το 3-0 της ομάδας του Γκουαρδιόλα είναι μια διαφορά ποιότητας σε ατομικό επίπεδο, ωστόσο η ομάδα του Μαρτίνς είχε και τις φάσεις για να ισοφαρίσει το γρήγορο γκολ των «Πολιτών» και κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα σε ένα ακόμη εξαιρετικά «δύσκολο» γήπεδο, για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της βραδιάς, οι «ερυθρόλευκοι» μένουν στους 3 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές σε αυτό τον Γ’ όμιλο και πλέον, μετά τη νίκη και της Πόρτο, το έργο τους δυσκολεύει ως προς την πρόκριση, κυνηγώντας πια ως ρεαλιστικό στόχο την 3η για το Europa League.

Η Σίτι έκανε ένα κλασικό εντός έδρας ξεκίνημα, με μαζικό και ασφυκτικό πρέσινγκ στον αντίπαλο το οποίο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα με τη μπάλα στα πόδια και να κάνει το παιχνίδι του. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν ένα επίπεδο πάνω από τους «ερυθρόλευκους» σε οτιδήποτε επιχειρούσε να κάνει πάνω στο χορτάρι, πατώντας συνεχώς περιοχή στο πρώτο τέταρτο. Κάπως έτσι, στην πρώτη της ουσιαστικά κλασική ευκαιρία στο ματς, μετουσίωσε σε προβάδισμα αυτό το πολύ πιεστικό ξεκίνημα, κάνοντας το 1-0 με τον Τόρες, έπειτα από ωραίο και γρήγορο συνδυασμό με τον Ντε Μπρόινε.

Μετά το 20λεπτο άρχισαν σιγά σιγά οι Πειραιώτες να βγαίνουν από την περιοχή τους πιο οργανωμένα, με καλύτερη και πιο ψύχραιμη κυκλοφορία, χωρίς όμως τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν πιο ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να αυξάνει το ποσοστό κατοχής σε 40% από το 24% του πρώτου τετάρτου και να αμύνεται πιο αποτελεσματικά.

Όπως έχει συμβεί σε όλα τα υπόλοιπα φετινά ματς του, ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη, έχοντας πια αυτός τη μπάλα στα πόδια του στο ξεκίνημα, με πολύ καλύτερη πίεση, με πολύ πιο ορθολογικό παιχνίδι συνολικά σε όλες τις γραμμές και σαφέστατα χωρίς τα λάθη του πρώτου μέρους. Για πολλή ώρα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί με την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ είχαν και τρεις ευκαιρίες για ένα γκολ ως το 65′, κλείνοντας παράλληλα άριστα την άμυνά τους.

Μέχρι το 80ο λεπτό, πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν απείλησαν τον Σα, η Σίτι ρίσκαρε μένοντας πίσω και περιμένοντας τον Ολυμπιακό, ωστόσο το ματς αποδείχθηκε… καρμπόν με αυτό του «Ντραγκάο». Μετά από αρκετές αλλαγές και για τις δύο ομάδες και ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ετοίμαζαν την τελευταία… αντεπίθεση για την ισοφάριση, έχοντας την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Γκουαρδιόλα βρήκε από το πουθενά το δεύτερο γκολ που σφράγισε τη νίκη. «Δράστης» ο Ζέσους με ένα υπέροχο γκολ στο 80′ το οποίο… ξενέρωσε τους «ερυθρόλευκους», με το τελικό 3-0 να γίνεται με τη συμπλήρωση των 90′ με ένα επίσης έξοχο μακρινό πλασέ του Κανσέλο.

Καλή η διαιτησία του Ισπανού Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (82′ Κανσέλο), Στόουνς, Άκε, Ζιντσένκο, Γκιντογάν, Φεράν Τόρες, Ντε Μπράινε (85′ Ενμέτσα), Φόντεν (69′ Ρόδρι), Μαχρέζ (69′ Ζεζούς), Στέρλινγκ (82′ Σίλβα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (73′ Μασούρας), Μπουχαλάκης (46′ Πέπε), Βαλμπουενά (85′ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46′ Μπρούμα), Αραμπί (76′ Χασάν).