Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός κι έχασε 4-2 από την Τότεναμ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 της Τότεναμ (που έγινε 2-1 ελέω Μεριά) στο Λονδίνο, αλλά κατέρρευσε στο β’ μέρος και ηττήθηκε με 4-2. Πλέον οι δύο πρώτες θέσεις  που συνεχίζουν στο Champions League έχουν κάτοχο, με την Μπάγερν σίγουρη πρώτη, και ο Ολυμπιακός πάει σε τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα την 6η αγωνιστική στο Καραϊσκάκη για να συνεχίσει ως τρίτος στο Europa League.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός. Πέτυχε δύο γκολ μέχρι το 19΄ κι έδειξε ότι με σοβαρότητα και τύχη, θα μπορούσε να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα από την ομάδα του Μουρίνιο. Ένα τραγικό λάθος του Μεριά ωστόσο λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο, έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους ότι μπορούν να πετύχουν την ανατροπή. Αυτοί όμως το… παραέκαναν.

Ο Ολυμπιακός πήγε με υπέρ του σκορ στα αποδυτήρια, αφού πέτυχε δύο γκολ και είχε περισσότερες καλές στιγμές!

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι, έβρισκαν χώρους στην κόντρα και κατάφεραν στο 6’ να κάνουν τη ζημιά. Μετά από κακό διώξιμο του Ρόουζ, ο Ελ Αραμπί υποδέχθηκε την μπάλα, άδειασε με προσποίηση τον Γουίνγκς και με φοβερό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκαζανίγκα η μπάλα.

Η Τότεναμ «πάγωσε» και ο Ολυμπιακός συνέχισε απτόητος και ουσιαστικά απειλήθηκε μόνο μια φορά μέχρι την κακή στιγμή στις καθυστερήσεις. Όταν ο Γουίνγκς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Σον με σκαστή κεφαλιά βρήκε εστία, αλλά ο Σα ήταν σε ετοιμότητα.

Οι Πειραιώτες «χτύπησαν» και στο 19’, όταν ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Γκιγέρμε τροφοδότησε τον Σεμέδο με τακουνάκι και ο Πορτογάλος κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Πειραιά είχε πλέον την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση και οι Λονδρέζοι φάνταζαν βραχυκυκλωμένοι. Όλα κυλούσαν σχεδόν τέλεια για τον Ολυμπιακό, αλλά φρόντισε να «μουτζουρώσει» το α’ μέρος της ελληνικής ομάδας ο… συνήθης ύποπτος, Γιασίν Μεριά, που με παιδαριώδες λάθος, μετά το γύρισμα του Οριέ, έκανε «δώρο» την μπάλα στον Ντελέ Άλι που την έσπρωξε στα δίχτυα.

Η Τότεναμ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, με άλλη ψυχολογία και σε άλλη ταχύτητα.

Η τρομερή πίεση των Άγγλων απέδωσε νωρίς, στο 50′, όταν ο συνήθης ύποπτος Χάρι Κέιν έκανε το 2-2. Στη φάση η Τότεναμ κερδίζει πλάγιο, οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτύρονται για φάουλ στον Τσιμίκα, όμως το ball-boy έχει την φαεινή ιδέα να δώσει γρήγορα την μπάλα για την εκτέλεση, πιάνοντας στον ύπνο τους ερυθρόλευκους. Το γκολ της ισοφάρισης έχει την σφραγίδα του μικρού, τον οποίο φίλησε ο Ζοσέ Μουρίνιο για την ενέργεια του.

Στη συνέχεια, το ματς πήρε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τη μπάλα πάνω-κάτω για αρκετά λεπτά, αλλά χωρίς φάσεις.

Μετά το 60′ έπεσε και πάλι το τέμπο, με το ματς να είναι ισορροπημένο. Στο τελευταίο τέταρτο όμως ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και χάλασε την εικόνα του. Στο 73′ ο Οριέ ξεχάστηκε μόνος στην περιοχή και έγραψε το 3-2, λίγο μετά ο Κέιν έκανε το 4-2 με κεφαλιά αφού ο Μεριά τον έχασε και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Βούλγαρος διαιτητής Γκεόργκι Καμπακόφ έπαιξε έδρα, ειδικά όταν η Τότεναμ προσπαθούσε να επιστρέψει από το αιφνιδιαστικό 0-2. Στο πρώτο μέρος κιτρινίζει τον Σεμέδο και δίνει φάουλ σε επικίνδυνη θέση σε μαρκάρισμα που στην Αγγλία δεν θα ήταν καν φάουλ, ενώ στο ξεκίνημα της φάσης που έδωσε 2-2, δεν βλέπει το φάουλ του Λούκας στον Τσιμίκα, σε μία φάση που δεν μπορούσε να διορθωθεί μέσω VAR, αφού η μπάλα βγήκε πλάγιο άουτ, ως εκ τούτου άλλαξε η φάση! Διαιτησία προστασίας του ισχυρού από τον Βούλγαρο, που έσπρωξε την Τότεναμ προς την ανατροπή…

Τότεναμ (Ζ. Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβάϊρελντ, Σάντσεζ, Σον, Γουίνκς, Κέιν, Ντάιερ (29′ Έρικσεν), Ντέλε Άλι (82′ Εντεμπελέ), Οριέ, Λούκας Μόουρα (61′ Σισοκό).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (74′ Βαλμπουενά), Καμαρά, Μασούρας, Ποντένσε (78′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85′ Γκερέρο).