«Καθάρισε» νωρίς η Μάντσεστερ Σίτι 2-0 την Γκλάντμπαχ

Με γκολ των Ντε Μπρόινε, Γκιντογάν η Μάντσεστερ Σίτι με σκορ καρμπόν (2-0) ξεμπέρδεψε εύκολα με την Γκλάντμπαχ.

Στον επαναληπτικό της Βουδαπέστης με μαξιλάρι το 2-0 του πρώτου αγώνα, οι «πολίτες» φόρτσαραν στο ξεκίνημα έδειξαν στην Γκλάντμπαχ, ποιος είναι το αφεντικό και μετά… άραξαν. Το πραγματικό ματς δεν κράτησε παρά 18 λεπτά, από εκεί και μετά αμφότερες οι ομάδες άρχισαν να σκέφτονται την επόμενη επίσημη υποχρέωση τους.

Το rotation του Πεπ Γκουαρντιόλα και το σχήμα χωρίς καθαρό στράικερ, δεν επηρέασε την εικόνα των πολιτών που ήταν κυριαρχική από το πρώτο λεπτό. Η πρώτη απειλή ήταν ένα σουτ του Φόντεν (7’), όμως το πρέσινγκ ψηλά των Άγγλων έφερε αποτέλεσμα. Από λάθος απομάκρυνση του Ζόμερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ντε Μπρόινε, ο οποίος με εκπληκτικό αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 1-0 (12’).

Οι Γερμανοί δεν είχαν απάντηση και άμεσα δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Φόντεν έτρεξε κάθετα το γήπεδο, σέρβιρε τέλεια την κάθετη μπαλιά στον Φόντεν και ο μικρός με τέλειο πλασέ έκανε το 2-0 (18’) από πολύ νωρίς.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες… περπατούσαν, το θέαμα θύμιζε φιλική αναμέτρηση του καλοκαιριού.