«Καθάρισε» ο Μπακαμπού για τον Ολυμπιακό 2-0 τον Ατρόμητο

Με σκόρερ τον Σεντρίκ Μπακαμπού στο πρώτο του ματς ως βασικός, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα 2-0 του Ατρόμητου στο Καραϊσκάκη στην επιστροφή Μίτσελ στο Λιμάνι.

Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις νίκες αφού κέρδισαν δύο πέναλτι στο παιχνίδι. Το πρώτο ήταν χαμένο από τον Ελ Αραμπί στο 38′, εύστοχο το δεύτερο κερδισμένο από τον Μπακαμπού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για το 1-0. Ο Γάλλος στο 57′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 μετά από έξοχη ασίστ του Βαλμπουενά στην αντεπίθεση. Σπουδαίο ματς από τον Ινμπέομ Χουάνγκ. Οι Πειραιώτες έφτασαν τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα και στρέφουν την προσοχή τους στο πρώτο από τα δυο καθοριστικά για την ευρωπαϊκή πορεία τους ματς με την Καραμπάχ, την Πέμπτη στο Καραϊσκάκη.

Στο 5′ ο Σισέ είχε την πρώτη τελική με κεφαλιά άουτ έπειτα από φάουλ του Χουάνγκ, ενώ στο 15′ ο Σενεγαλέζος έχασε μεγάλη ευκαιρία, σε μια πανομοιότυπη φάση κατά την οποία βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι αλλά η νέα κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 30′ καταγράφηκε η επόμενη μεγάλη φάση, όταν μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, ο Μπακαμπού δεν σκόραρε εξ επαφής, αφού η κεφαλιά του ουσιαστικά πήγε πάνω στον Γιαννιώτη.

Στο 37′ ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο από τα δύο πέναλτι, όταν ο Σουάρεθ έκανε χέρι σε γύρισμα του Μασούρα. Ένα λεπτό μετά όμως, ο Γιαννιώτης έπιασε την (κακή) εκτέλεση του Ελ Αραμπί κρατώντας το 0-0. Στο 41′ ο Ελ Αραμπί έστρωσε για τον Μπακαμπού που όμως αστόχησε από το ύψος της περιοχής, πριν τελικά έρθει η φάση του 45ου λεπτού. Ο Γάλλος φορ γκρεμίστηκε από πίσω από τον Κιβρακίδη μέσα στην περιοχή και ο Τζοβάρας έδειξε τη λευκή βούλα. Ο ίδιος έδειξε ότι θέλει να εκτελέσει, όπως και έκανε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πρώτη και μοναδική μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του Κόουλμαν στο ματς. Ο Φρίντγιονσον εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία Σισέ-Σωκράτη, βρέθηκε μόνος στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας μετά από γέμισμα, όμως είδε τον Τζολάκη να λέει «όχι» στην κεφαλιά του. Από εκεί και έπειτα, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο. Στο 55′ ο Μπακαμπού δεν κατάφερε να πιάσει σωστά την κεφαλιά σε σέντρα του Βρουσάι, ενώ ούτε στο 57′ αξιοποίησε την εξαιρετική κάθετη του Χουάνγκ, με τον Γιαννιώτη να σώζει το πλασέ του. Τελικά, στο 68′ κατάφερε να σκοράρει ξανά και να καθαρίσει το ματς. Αυτή τη φορά ο Βαλμπουενά ήταν αυτός που τον έβγαλε τετ-α-τετ με άψογη διαγώνια μπαλιά και ο Γάλλος νίκησε με δεξί πλασέ τον Γιαννιώτη για το 2-0. Τελευταία φάση του αγώνα ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Γκάρι στο 90′, όταν ο Βαλμπουενά και πάλι τον έβγαλε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο Χατζηϊσαΐας έσωσε το 3-0 πάνω στη γραμμή.

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-4-2): Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Βρσάλικο, Ιν. Χουάνγκ (90′ Σαμασέκου), Εμβιλά, Μασούρας (62′ Ροντρίγκες), Βρουσάι (63′ Αγκ. Καμαρά), Ελ Αραμπί (46′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (72′ Αμπ. Καμαρά).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν / 4-3-3): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ (81′ Μαυρομμάτης), Χατζηϊσαΐας,  Ντε Μποκ, Κούεν, Γκονθάλεθ (81′ Έρλινγκμαρκ), Φρίντγιονσον (82′ Τζαβίδας), Ροτάριου (70′ Μουνίθ), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον.