«Καθάρισε» στην πρεμιέρα με πέναλτι του Αϊτόρ ο Παναθηναϊκός 1-0 τον Ιωνικό

Με ηγέτη τον Τσέριν και σκόρερ τον Αϊτόρ μ’ εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα κερδίζοντας 1-0 τον Ιωνικό.

Το γκολ του Αϊτόρ από την άσπρη βούλα στο 45+3’, μετά από υπέροχη προσωπική ενέργεια του Σπόραρ που ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή από τον Χουτεσιώτη, ήταν αυτό που λύγισε την σκληροτράχηλη ομάδα της Νίκαιας.

Οι πράσινοι δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκαν το γκολ που ήθελαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, κάτι που τους βοήθησε να ελέγξουν απόλυτα το ματς στο δεύτερο και να φτάσουν απόλυτα δίκαια στο πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό από την τακτική προσέγγισή του στο ματς, καθώς αποφάσισε να πιέσει ψηλά, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των πράσινων. Ταυτόχρονα ήταν πολύ επικίνδυνος εκμεταλλευόμενος τις αργές επιστροφές του τριφυλλιού.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 3’ με τον Μάγκνουσον να απομακρύνει με τάκλιν το πλασέ του Ιωαννίδη και στο 21’ έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Μάντζη να βγαίνει τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, ο οποίος έσωσε την εστία του μ’ εντυπωσιακή απόκρουση.

Μετά το 30’ ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να κρατήσει την ίδια ένταση στο πρέσινγκ του και ο Παναθηναϊκός, που στο 8’ είχε απειλήσει για πρώτη φορά με τον Σπόραρ να πλασάρει άουτ σε τετ α τετ, άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του.

Στο 32’ η κεφαλιά ψαράκι του Κουρμπέλη από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι και στο 45+1’ ο Ισπανός εξτρέμ άφησε ωραία στον Σπόραρ που τσίμπησε υπέροχα τη μπάλα από τον προσωπικό του αντίπαλο και πέρασε μπροστά του μπαίνοντας στην περιοχή όπου ανατράπηκε καθαρά από τον Χουτεσιώτη.

Ο Σλοβένος κέρδισε το πέναλτι και ο Παναθηναϊκός πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Αϊτόρ, εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ στο 48’ μετά από ωραία ενέργεια του Παλάσιος και σουτ του Τσέριν που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.

Ένδεκα λεπτά αργότερα (59’) ο Κουμπέλης συνεργάστηκε με τον Τσέριν κι αυτός είδε τον Σπόραρ που πλάσαρε άουτ από πλάγια δεξιά.

Στο 76’ ο Βέρμπιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του, ενώ στο 88’ το βολ πλανέ του Παλάσιος πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 91’ ο Βέρμπιτς φάνηκε να ανατρέπεται από τον Άοσμαν μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σιδηρόπουλος είπε «παίζετε».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον (32’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (84’ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ (84’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (76’ Βέρμπιτς).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός / 5-3-2):  Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Αντούνες, Βαλεριάνος, Μάσας (87’ Κοκκίνης), Μεντόσα (60’ Μίλο), Αοσμαν, Ιωαννίδης (61’ Οφούσου), Μάντζης (87’ Ελευθεριάδης)