Κατήφορος δίχως τέλος για τον Παναθηναϊκό του Πογιάτος που έχασε 0-1 από τον Άρη

Ο κατήφορος του Παναθηναϊκού δεν έχει τελειωμό. Οι πράσινοι του Πογιάτος, έχασαν και από τον Άρη 0-1 στ’ Ολυμπιακό στάδιο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League αγνοώντας τη νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο άνοιξαν το σκορ με τον Μαντσίνι στο 25’, ενώ «εγκλώβισαν» τον αντίπαλό τους και δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι «πράσινοι» βελτίωσαν την εικόνα τους, ειδικά μετά και την είσοδο του Μακέντα που ο προπονητής είχε αφήσει στον πάγκο, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 82’, ενώ σπατάλησαν κι άλλες ευκαιρίες για να «σώσουν» τον βαθμό…

Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, επιτρέποντας στους παίκτες του Άρη να μείνουν αήττητοι για τέταρτο σερί αγώνα και να φτάσουν τους 10 βαθμούς, παίρνοντας παράλληλα το πρώτο τους «διπλό» στο ΟΑΚΑ μετά από 13 χρόνια!

Ο Παναθηναϊκός έχει μόλις έναν πόντο με μην διακοπή να προμηνύεται… δύσκολη για τον Ντάνι Πογιάτος.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Άρη… Μετά το 20′ οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στο χόρτο και σε μία από τις πρώτες επιθέσεις ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μανσίνι. Στο 25′ πήρε την πάσα από τον Λόπεθ, πέρασε τον Διούδη και σε κενή εστία πλάσαρε.

Οι παίκτες του Μάντζιου δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες, αλλά οι Γκάμα, Λόπεθ και Μπερτόλιο δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή. Στο ίδιο χρονικό διάστημα, οι γηπεδούχοι πελαγοδρομούσαν με ατομικά λάθη και χωρίς ψυχραιμία στην passing game.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε… Ανέβασε την πίεση του και την απόδοση του και δημιούργησε απειλητικές προϋποθέσεις, αλλά δεν είχε ευστοχία. Ο Αϊτόρ αστόχησε σε κενό τέρμα, ο Χατζηγιοβάνης σούταρε δύο φορές άουτ, ο Μακέντα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στις καθυστερήσεις, σούταρε αδύναμα…

Παράπονα από τον Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων) έχει ο Άρης.

Παναθηναϊκός (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (72’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (63’ Σαβιέρ), Αϊτόρ (71’ Μακέντα), Καρλίτος.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ροζ, Γκάνεα, Τζέγκο, Ματίγια (81’ Σούντγκρεν), Μαντσίνι (60’ Σάσα), Μπερτόλιο (60’ Γκαρσία), Γκάμα (81’ Μάνος), Λόπεθ (90’ Μπαγκαλιάνης).