Κάζο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη 2-2 με τον Αστέρα

Κάζο για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προηγήθηκε 2-0 στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης κιι έδειχνε πως θα περάσει άνετα από μια έδρα που δυσκολεύεται συχνά, αλλά οι ψυχωμένοι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρήκαν δύο γκολ από το 90’ και μετά για να κάνουν απίθανο come-back για το τελικό 2-2!

Ο Σίτο στο 90’ και ο Πίτσου στο 90’+4’… ξέραναν τον «δικέφαλο του βορρά», που είχε ανοίξει το σκορ με τον Νάσμπεργκ (6’), ενώ ο Μπράντον στο 82’ με υπέροχο πλασέ είχε κάνει δύο τα τέρματα για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πνίγηκαν στο φινάλε σε μια κουταλιά νερό!

Με το… καλημέρα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα μέτρα του. Περιόρισε τον αντίπαλό του σε παθητικό ρόλο και «χτύπησε» μόλις στο 6′ με το πρώτο γκολ του Νάσμπεργκ. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το κόρνερ, Ολιβέιρα και Νάσμπεργκ συνδυάστηκαν αποτελεσματικά και ο Νορβηγός άνοιξε από κοντά το σκορ, σε μία στιγμή αδράνειας των γηπεδούχων.

Θεωρητικά, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει ευκολότερη τη ζωή του και να… καθαρίσει από νωρίς το ματς αλλά εγκλωβίστηκε εκ νέου στις κακές αποφάσεις στην εκτέλεση. Στο 10ο λεπτό, ο ορεξάτος και ιδιαίτερα κινητικός Νάρεϊ, έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα δεξιά αλλά στην τελική ενέργεια, πήρε λάθος απόφαση, καθώς προτίμησε να σουτάρει αντί να πασάρει, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Αστέρας όφειλε να βγάλει αντίδραση κι έστειλε ένα πρώτο μήνυμα στον Δικέφαλο με την εξαιρετική μπαλιά του Ριέρα στον Ρεγκίς, με τον Ισπανό να πιάνει το δεξί σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ!

Ο Νάρεϊ, στο 36΄με ωραίο φαλτσαριστό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα. Σκυτάλη πήρε τρία λεπτά αργότερα ο Σίτο, εξαπολύοντας το σουτ, με τον Ζίβκοβιτς ν’ αποκρούει εντυπωσιακά, έχοντας στη συνέχεια τη συνδρομή του δοκαριού για να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Φινάλε α΄ μέρους με Γιάννη Κωνσταντέλια, απειλώντας δις τους Αρκάδες με χαρακτηριστικότερη αυτήν της αντεπίθεσης στην αντίπαλη περιοχή, με τον 19χρονο να πλασάρει ωραία, βλέποντας τη μπάλα να περνάει βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου!

Σε διαφορετικό τέμπο το δεύτερο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο, κλείνοντας στο μεγαλύτερο διάστημα τους Αρκάδες στο μισό γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι δε το γεγονός πως στο 65′ η αντιστοιχία των κόρνερ ήταν 1-8, ενδεικτικό της πίεσης ψηλά του Δικέφαλου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, με το ματς στο ξεκίνημά του να μην έχει κάποια φάση. Οι φιλοξενούμενοι στο 62’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Νάρεϊ έκανε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και απειλούσαν συνεχώς την αντίπαλη εστία, με τον Αστέρα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 79’ ο Γκαρντάφσκι έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε δύσκολα και μετά ο Νάσμπεργκ προ του Τιλίκα.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ μετουσιώθηκε σε γκολ στο 82’ όταν ο Ράφα Σοάρες έκανε μια εξαιρετική σέντρα και ο Μπράντον με υπέροχο τελείωμα με το εξωτερικό νικά τον Παπαδόπουλο(0-2). Δυο λεπτά αργότερα ο Τιλίκα έκανε τη σέντρα και ο Προύντζος με  πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ο Αστέρας δεν παρέδωσε τα όπλα. Στο 90ο λεπτό ο Κρέσπι έκανε τη σέντρα, ο Κωστέας δεν μπόρεσε να κάνει επαφή και ο Σίτο από κοντά σκόραρε για να μειώσει σε 2-1. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου ήταν… ψυχωμένοι και μέσα σε τρία λεπτά ισοφάρισαν.

Μετά από σέντρα του Τασουλή, ο Πίτσου έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς για να γράψει το 2-2! Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή και να μειώσει την απόσταση από Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ενώ δίνει την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μείνει μόνος τρίτος. Ο Αστέρας από την άλλη παρέμεινε στην 9η θέση με 23 βαθμούς, όσους έχει και ο ΟΦΗ.

Ο Τσαγκαράκης χάρισε κάρτες και από τις δυο μεριές, αλλά δεν είχε τη δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Γκαρσία (Γκαρντάφσκι 46′) , Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένθα, Αλάγμπε, Σανταφέ (Προύντζος 70′), Ριέρα (Τιλίκα 77′), Σίτο, Κρεσπί, Μπαράλες.