Κέρδισε το Καμερούν…εξαφανισμένος από τον Ολυμπιακό ο Πιερ Κούντε

Με το… δεξί ξεκίνησε το Κόπα Άφρικα το Καμερούν του Πιερ Κούντε, με την εθνική ομάδα του «ερυθρόλευκου» μεσοεπιθετικού να κερδίζει στην πρεμιέρα την Μπουρκίνα Φάσο με 2-1.

Η νίκη δίνει ουσιαστικά στο Καμερούν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, στην οποία θα βρεθούν οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Η πρόκριση του Καμερούν στους «16» σημαίνει αυτόματα και την απουσία του Πιερ Κούντε από το προπονητικό κέντρο του Ρέντη και τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού, με την επιστροφή του έμπειρου άσου να μετατίθεται για τον Φεβρουάριο, αφού η επόμενη φάση ξεκινάει στις 23/1.

Ο 26χρονος μέσος στο σημερινό παιχνίδι ήταν στη βασική 11άδα του Καμερούν μέχρι το 69’, όταν έγινε αλλαγή, με τον προπονητή του Καμερούν να τον αντικαθιστά με τον Ντζιε.

Τα «αδάμαστα λιοντάρια»,  χρειάστηκαν βέβαια δύο εκτελέσεις πέναλτι για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη, με την Μπουρκίνα Φάσο να ανοίγει το σκορ και να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους και διοργανωτές του φετινού Κόπα Αφρικα.

Στο 24’ ο Τραορέ σέντραρε από δεξιά, ο τερματοφύλακας του Καμερούν, Ονάνα, έκανε άστοχη έξοδο και ο Σανγκαρέ με πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 1-0 για την Μπουρκίνα Φάσο. Μετά το γκολ το Καμερούν ανέβασε την απόδοσή του και στο 39’ κέρδισε πέναλτι, μετά το μαρκάρισμα του Τραορέ στον Ανγκισά. Ο Αμπουμπακάρ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τα «αδάμαστα λιοντάρια» κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά σε μαρκάρισμα του Νταγιό στον Τολό. Ο Αμπουμπακάρ εκτέλεσε ξανά, δεν λάθεψε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 59’ ο Αμπουμπακάρ σκόραρε για τρίτη φορά στο παιχνίδι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.