Κι όμως….χάνει και η Δανία (2-0 από τη Σκωτία)

Η Σκωτία έβαλε τέλος στο απόλυτο των νικών που είχε η Δανία στον 6ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Οι Σκανδιναβοί που μετρούσαν εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες, οι οποίες τους έδωσαν την πρώτη θέση και το απευθείας εισιτήριο για την τελική φάση, αλλά ηττήθηκαν για πρώτη φορά  2-0 στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης.

Οι Σκωτσέζοι, οι οποίοι τερματίζουν δεύτεροι και θα συμμετάσχουν στα μπαράζ, προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Σούταρ στο 35’. Το δεύτερο τέρμα σημείωσε ο Άνταμς, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση και στις υπόλοιπες θέσεις του ομίλου. Το Ισραήλ επικράτησε 3-2 των Νήσων Φερόε στη Νετάνια και κατέλαβε την 3η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Αυστρία. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Νταμπούρ (30’ με πέναλτι) και Βάισμαν (58’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τους Βατναμάρ (62’) και Όλσεν (72’). Όμως, οι γηπεδούχοι, μετά από δύο λεπτά πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Πέρετζ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο και η Αυστρία, η οποία συνέτριψε 4-1 τη Μολδαβία στο Κλάγκενφουρτ. Ήδη, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τα γκολ του Αρναούτοβιτς (4’) και του Τριμέλ (22’). Στο 55’, ο πρώτος από το σημείο του πέναλτι, πέτυχε το τρίτο γκολ, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Νικολέσκου σημείωσε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83’ ο Λιούμπισιτς.