Κόλλησε στα χιόνια ο Άρης 0-0 με τον Παναιτωλικό

Κόλλησε στα χιόνια ο Άρης, καθώς έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε μεν τους «κίτρινους» στη 2η θέση με 43 βαθμούς και στο +3 από τον 3ο ΠΑΟΚ και την 4η ΑΕΚ και στο +5 από τον 5ο Παναθηναϊκό. Ωστόσο, πλέον έχουν και ένα ματς περισσότερο. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη 12η θέση με 14 πόντους, όντας στο +2 από την προτελευταία Λαμία και στο +5 από την τελευταία ΑΕΛ, οι οποίες όμως έχουν τρία παιχνίδια λιγότερα.

Ο Άρης ανέλαβε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την πρωτοβουλία, κατάφερνε να φτάνει έξω από την αντίπαλη περιοχή, χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις, δεδομένης και της εξαιρετικής τακτικής προσήλωσης των φιλοξενούμενων.

Η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα διαγώνιο σουτ του Μπερτόλιο στο 21’ που έδιωξε ο Κνετ, καθώς το τέρμα που σημείωσε ο Γκάμα στο 7’ ακυρώθηκε -μέσω VAR- για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Με τον Παναιτωλικό να έχει μεν τρεις τελικές, αλλά καμία εξ αυτών δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.

Το παιχνίδι στην επανάληψη είχε ελάχιστες φάσεις, με τον Κνετ να αποκρούει σταθερά τα σουτ των Γκάνεα (73′) και Γκάμα (90′), αλλά και τη σκαστή κεφαλιά του Μπρούνο από το ύψος του πέναλτι (61′).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Κάτσε (79’ Σάκιτς), Σάσα, Γκάμα, Μπερτόλιο (59’ Μπερτόλιο), Γκαρσία (70’ Μήτρογλου), Μαντσίνι (59’ Μπρούνο).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Περέιρα, Τσιγγάρας, Ταχάρ (79’ Εντινγκά), Μπαρμπόσα, Ντίας, Αριγίμπι (84’ Ντάλσιο), Καρέλης.