Κόπα Άφρικα: Αντίπαλοι Μεριά και Σισέ στα ημιτελικά (video)

Η Τυνησία δικαίωσε τα προγνωστικά και με ευρεία νίκη 3-0 απέναντι στη Μαδαγασκάρη προχώρησε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, που γίνεται στην Αίγυπτο.

Παράλληλα, αυτό σημαίνει ότι θα πάνε μέχρι το τέλος στο Κόπα Άφρικα ο Σισέ και ο Μεριά του Ολυμπιακού, καθώς το σύστημα προβλέπει και παιχν΄ίδι για τις θέσεις 3-4. Επιπλέον, θα υπάρξει και… εμφύλιος των δύο στόπερ του Ολυμπιακού για μία θέση στον τελικό. Βεβαίως ο Σισέ δεν είναι στις επιλογές του προπονητή του ενώ ο Μεριά είναι βασικός και αναντικατάστατος για την Τυνησία, αλλά σαφώς έχει ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον ο ημιτελικός της Κυριακής. Οι δύο παίκτες θα καθίσουν στην Αίγυπτο μέχρι το φινάλε στις 19 του μήνα οπότε φαίνεται να μην υπολογίζονται ούτε για τον δεύτερο αγώνα με την Πλζεν.

Στο κομμάτι του χτεσινοβραδινού αγώνα η Τυνησία ήταν ξεκάθαρα καλύτερη και επιβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σασί στο 52′ άνοιξε το σκορ, ο Μσακνί στο 60′ πέτυχε το 2-0 και στις καθυστερήσεις ο Σλίτι διαμόρφωσε το 3-0.

Οι Τυνήσιοι μετά το 2004 και την κούπα που είχαν κατακτήσει δεν είχαν καταφέρει ποτέ να περάσουν στους «8» του Κόπα Αφρικα, ωστόσο το βράδυ της Πέμπτης έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση και διέλυσαν την έκπληξη του τουρνουά. Παράλληλα, ήταν και η πρώτη νίκη (σε κανονική διάρκεια) στο τουρνουά, αφού είχαν μόνο ισοπαλίες.