Κόπα Άφρικα: Σιγούρεψαν ήδη την πρόκριση Αίγυπτος και Νιγηρία (videos)

Η Αίγυπτος και η Νιγηρία εξασφάλισαν ήδη την πρόκρισή τους στις 16 καλύτερες ομάδες του Κόπα Άφρικα. Προχώρησαν νικηφόρα στη 2η αγωνιστική των ομίλων τους κι έχουν στα χέρια τους το εισιτήριο για την επόμενη φάση στα γήπεδα της Αιγύπτου. Την ίδια ώρα η Ουγκάντα πήρε πολύτιμη ισοπαλία από τη Ζιμπάμπουε και βρίσκεται πολύ κοντά σε μια ιστορική πρόκριση.

Η οικοδέσποινα της διοργάνωσης, η παρέα του Μοχάμεντ Σαλάχ κέρδισε με 2-0 το Κονγκό, «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο. Ο Ελμοχαμαντί εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή για το 1-0 στο 25ο λεπτό, ενώ ο ηγέτης της Λίβερπουλ τελείωσε την υπόθεση νίκης στο 43′ με υπέροχο τελείωμα στην κόντρα.

Για τη Νιγηρία, η Γουινέα του Μαντί Καμαρά ήταν πιο δύσκολο «εμπόδιο», αλλά το γκολ του Ομερούο στο 73′ έφερε τη λύτρωση. Ο αριστερός μπακ των «Σούπερ Αετών» πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την πίεση επιτέλους σε εκείνο το σημείο να αποδίδει καρπούς.

Το τέρμα του Όκουι στο 12ο λεπτό μπορεί να αποδειχθεί ιστορικό για την Ουγκάντα. Ο μεσοεπιθετικός της ομάδας βρέθηκε σε κενή εστία, παίρνοντας το ριμπάουντ και σκόραρε, ενώ η Ζιμπάμπουε ισοφάρισε με τον Μπιλιάτ στο 40′. Η ισοπαλία αυτή φέρνει την Ουγκάντα στους 4 βαθμούς στη 2η θέση στον όμιλο της Αιγύπτου και είναι πια απόλυτο φαβορί να πάρει την πρόκριση στη 2η φάση για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια, είτε ως 2η είτε ως 3η.