Κόπα Άφρικα: Στα ημιτελικά διά πυρός και σιδήρου η Αλγερία (video)

Η Αλγερία ήταν η δεύτερη ομάδα, που πήρε την πρόκριση για την 4άδα του Κόπα Άφρικα, από τα παιχνίδια που έγιναν το βράδυ της Πέμπτης και το έκανε με δραματικό τρόπο! Μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση έκαμψε την Ακτή Ελεφαντοστού με 4-3 στα πέναλτι.

Οι Αλγερινοί πήραν κεφάλι στο σκορ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών με τον Φεγκουλί όμως έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 λόγω του χαμένου πέναλτι του Μπουνετζά και τιμωρήθηκαν στο 62ο λεπτό, με τον Κοτζιά να ισοφαρίζει σε 1-1 σφραγίζοντας το σκορ που έμελε να μείνει μεχρι το φινάλε του 90λεπτου και της ημίωρης παράτασης.

Στα πέναλτι, ο Μπονί ανέλαβε πρώτος την εκτέλεση από πλευράς Ακτή Ελεφαντοστού και αστόχησε, για να έρθει λίγα λεπτά αργότερα η επικράτηση της Αλγερίας με συγκλονιστικο τρόπο.

Πρώτα ο Μπελαϊλί έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι στο τελευταίο πέναλτι της Αλγερίας, όμως τον “μιμήθηκε” ο Ντιέ για την Ακτή (έστειλε τη μπάλα και αυτός στο δεξί δοκαρι!) και έτσι η Αλγερία πήρε το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.