Κόπα Αμέρικα: Ούτε τώρα η Αργεντινή, στο 1-1 με την Παραγουάη (video)

Κακή και στο δεύτερο παιχνίδι της στο Κόπα Αμέρικα η Αργεντινή παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Παραγουάη και ο αποκλεισμός από τα προημιτελικά είναι πλέον αρκετά πιθανός. Το παρήγορο είναι ότι ως έναν βαθμό κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια της υπό την έννοια ότι εμφανίζεται ως μεγάλο φαβορί εναντίον του Κατάρ στην τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Μετά τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση οι Αργεντινοί θέλουν αρχικά να επικρατήσουν του Κατάρ και μετά, είτε να μην κερδίσει η Παραγουάη την αδιάφορη Κολομβία, είτε να περάσουν ως μια από τις καλύτερες τρίτες. Από την άλλη οι Παραγουανοί έφτασαν τους 2 βαθμούς με ισάριθμες ισοπαλίες και τους αρκεί το τρίποντο επί της αδιάφορης βαθμολογικά Κολομβίας για να προκριθούν στα προημιτελικά.

Στα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο οι Αργεντίνοι ήταν και πάλι κακοί και άνευροι χωρίς φάσεις, με τον Μέσι κλεισμένο και μπορεί να είχαν την μπάλα περισσότερα λεπτά στην κατοχή τους, αλλά δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι και στο 37′ άνοιξαν το σκορ με τον Σάντσες.

Με την είσοδο και του Αγουέρο οι παίκτες του Σκαλόνι πίεσαν στην επανάληψη και στο 57′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Μέσι, ένα πέναλτι που δόθηκε με την βοήθεια του VAR για χέρι του Πίρις. Οι Παραγουανοί ωστόσο ήταν αυτοί που θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά στο 63′ ο Αρμάνι απέκρουσε το πέναλτι του Ντερλίς με το 1-1 να μένει ως το τέλος. Από 1 βαθμό έχουν τώρα Αργεντινή και Κατάρ, στους 2 είναι η Παραγουάη και άνετα 1η η Κολομβία με 6.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρμάνι, Κάσκο, Πεσέγια, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Περέιρα (46′ Αγκουέρο), Λο Σέλσο, Παρέδες, Ντε Πάουλ (87′ Σουάρες), Μέσι, Μαρτίνες (67′ Ντι Μαρία).

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Φερνάντες, Πίρις, Γκόμες, Αλόνσο, Αρσαμέντια, Σάντσες, Ρ. Ρόγιας, Γκονσάλες (90′ Εσκομπάρ), Μ. Ρόγιας, Αλμιρόν, Σανταντέρ (72′ Ρομέρο).