Κρίμα για τον Ολυμπιακό λύγισε στην παράταση 79-78 από την Μπαρτσελόνα

Κρίμα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στα μάτια την Μπαρτσελόνα, αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ που συνοδεύτηκε με 2/2 βολές του Οριόλα και ένα άστοχο σουτ του Σλούκα στην εκπνοή, τους κόστισαν την ήττα 79-78 στην παράταση.

Ο διεθνής γκαρντ απώλεσε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη και στην κανονική διάρκεια στην ομάδα του Πειραιά, αστοχώντας ξανά στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ να μένει στο 67-67. Έτσι το ρεκόρ υποχώρησε στο 2-1, ενώ οι Καταλανοί πήγαν στο 3-0.

Ο Σλούκας ήταν και πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό με 14 πόντους, με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να είχαν από 12π. ο καθένας και τον Φαλ με 11π.

Από τους «μπλαουγκράνα», πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 22 πόντους, με τον Χίγκινς να είχε 11π.

Πολύ σκληρές άμυνες, αστοχία από την περιφέρεια και λάθη εκατέρωθεν στα πρώτα έξι λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να περιορίζεται στο 6-6. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα με τους Ντόρσεϊ και Σλούκα να σπάνε το… ρόδι από την περιφέρεια για το +7 (6-13). Με το ίδιο… δόγμα ολοκλήρωσαν οι Πειραιώτες την πρώτη περίοδο, αναγκάζοντας τους Καταλανούς να κάνουν πολλά λάθη και με το δίδυμο Σλούκα-Φαλ να κάνει «θραύση» το +7 (10-17) μέχρι το τέλος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν και τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να ήταν στο +8 (12-20). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν απανωτά λάθη, επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια και ο Ντέιβις μείωσε στο καλάθι (18-20), στο 15’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με σερί καλές άμυνες, που υποχρέωνε σε διαδοχικά άστοχα τρίποντα την Μπαρτσελόνα και τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο τους έστειλε στο +6 (19-25). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέτρεπαν με δυσκολία καλάθια, με τον Βεζένκοφ να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +7 (25-32) και τις βολές του Λαπροβίτολα να διαμορφώνουν το 27-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Κάκιστο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν νευρικοί κάνοντας πολλά λάθη, ενώ ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τους Μίροτιτς και Ντέιβις από την άλλη να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 14-2 για την Μπαρτσελόνα και το +7 (41-34), στο 25’. Η διστακτικότητα των Πειραιωτών συνεχίστηκε, με τον Μίροτιτς να στέλνει τη διαφορά στο +9 (47-38), στο 27’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα με Φαλ και Σλούκα, μειώνοντας στο καλάθι (49-47). Ωστόσο, δύο σερί κακές άμυνες στο τέλος, έδωσαν ελεύθερα τρίποντα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (55-47).

Παρά την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Οριόλα να πηγαίνει τη διαφορά στο +9 (58-49), στο 33’. Η καλή άμυνα συνεχίστηκε από τους «ερυθρόλευκους», με τους Καταλανούς να κάνουν λάθη και τους Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη να μειώνουν στο καλάθι (58-56), στο 35’. Οι γηπεδούχοι… μάτωναν για ένα καλάθι λόγω της πίεσης, με τον Λαρεντζάκη να ισοφαρίζει (61-61), στο 2:30’’ πριν από τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Μίροτιτς κρατούσε τους «μπλαουγκράνα», αλλά ο Βεζένκοφ έβαλε ξανά μπροστά στους Πειραιώτες (65-67), στο 1:10’’. Στη συνέχεια, ο Κούριτς έκανε 2/2 βολές, με τους Σλούκα και Χίγκινς να αστοχούν εκατέρωθεν και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση με το σκορ στο 67-67.

Μέχρι τα μισά του έξτρα πεντάλεπτου οι δύο ομάδες ήταν μαζί (69-70), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, με τον Μίροτιτς από την άλλη να ήταν «ζεστός» και να στέλνει την Μπαρτσελόνα στο +5 (75-70), στο 43’. Με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (75-74), με τις δύο ομάδες να σκόραραν κυρίως βολές στη συνέχεια, αλλά τους Πειραιώτες να βγάζουν μία άμυνα και τον Ντόρσεϊ να τους βάζει μπροστά από τη γραμμή (77-78), στα 22’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Χίγκινς αστόχησε, με τον Οριόλα να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ και με 2/2 να κάνει το 79-78, στα 7,6’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Σλούκας αστόχησε και έτσι ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 κ.δ., 79-78 παρ.