Κρίμα για τον ΠΑΟΚ έχασε 83-84 από τη Νίμπουρκ στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ έκανε τεράστια προσπάθεια, ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων σε δύο λεπτά, πήρε προβάδισμα 6’’ πριν από τη λήξη, αλλά η Νίμπουρκ με buzzer πήρε τη νίκη (83-84) στην Πυλαία στο BCL. Ο Τζέρικ Χάρντινγκ έδωσε τη νίκη στους Τσέχους στην εκπνοή του ματς.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έκαναν καλή εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0 (με ΝτιΛέο και τρίποντο Χριστοδούλου) στο πρώτο τρίλεπτο, κατά το οποίοι οι Τσέχοι αδυνατούσαν να συνδεθούν με το ελληνικό καλάθι. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον ΠΑΟΚ που σίγησε επιθετικά την ώρα που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και ξέφυγαν στο σκορ (7-18 στο 8′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να ροκανίζει την διαφορά με ένα γρήγορο 4-0 (11-18), όμως ένα μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Λούκας Πάλιζα στην εκπνοή (11-21) ανέβασε εκ νέου τη ψυχολογία στο στρατόπεδο της Νίμπουρκ.

Στην δεύτερη περίοδο οι ασπρόμαυροι προσπαθούσαν δειλά δειλά να ισορροπήσουν το ματς, αλλά η βελτίωση τους δεν αντικατοπτριζόταν στο σκορ για αρκετά λεπτά (27-38 στο 16′). Εν τω μεταξύ, έχασαν με τραυματισμό και τον Τζος Κάρτερ. Οι Τσέχοι εξακολουθούσαν να είναι παραγωγικοί, όμως οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς έκαναν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο 31χρονος φόργουορντ κατέβασε αρχικά την διαφορά στο -7 (31-38, 2:28′ πριν το ημίχρονο) κι ένα λεπτό αργότερα έγραψε το 35-38. Το σημαντικό για τους Θεσσαλονικείς ήταν πως, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας επιστρέψει στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ΝτιΛέο να σκορπά με τρίποντο αισιοδοξία στον ΠΑΟΚ (42-46 στο 22′) και τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει στη συνέχεια, έπειτα από δικό του κλέψιμο, για να φέρει τις δύο ομάδες σε απόσταση βολής (44-46 στο 23′). Στα μέσα του δεκαλέπτου οι παίκτες του Λυκογιάννη είχαν αντιστρέψει ολοκληρωτικά τα δεδομένα (50-46 στο 25′) εκμεταλλευόμενοι την αφλογιστία των Τσέχων, όμως εκείνοι απάντησαν με τρία σημαντικά τρίποντα από Ρος (51-54) και Κόβαρ (55-59 και 55-62 στο 29′), ανακτώντας το μομέντουμ. Οι παίκτες του Αλεξάντερ Σέκουλιτς μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +7 υπέρ τους, αφού έβγαλαν αντίδραση μετά το κακό τους διάστημα.

Ο Ρος χτύπησε ξανά (58-68) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου κι η πίεση στον ΠΑΟΚ αυξήθηκε. Ο ΝτιΛέο συνέχισε να δίνει επιθετικές λύσεις (65-70 στο 33′) όμως οι Τσέχοι διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία τις επόμενες κατοχές τους και 4 λεπτά πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +11 με τρίποντο του Πάλιζα. Ο ΠΑΟΚ έκανε μια ύστατη προσπάθεια για μια νέα ανατροπή στο ματς και με 6 διαδοχικούς πόντους από Γιάνκοβιτς, Καμαριανό και Γκρίφιν βρέθηκε -5 (76-81) ενάμιση λεπτό πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ κι ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία νίκης, σε επίθεση 13 δευτερολέπτων στο τέλος, την οποία δεν άφησε να πάει χαμένη. Ο Μάρβιν Τζόουνς με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα (83-82), αλλά κανείς δεν είχε υπολογίσει στην ικανότητα του Τζέρικ Χάρντινγκ. Ο Αμερικανός σκόρερ ευστόχησε σε δύσκολο σουτ στην τελευταία επίθεση (6 δευτερολέπτων) της Νίμπουρκ και χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84