Κρίμα και άδικο 2-3 για την ΑΕΚ που μπορούσε νίκη με Μπενφίκα

Κρίμα και άδικο για την ΑΕΚ. Η Ένωση γνώρισε την ήττα στο Ολυμπιακό στάδιο 2-3 από την Μπενφίκα, αλλά όχι μόνο δεν της άξιζε η ήττα, αλλά αντίθετα θα μπορούσε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στους Πορτογάλους. Η ταξιαρχία του Μαρίνου Ουζουνίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με ψυχή και σκόρερ τον σούπερ Κλωναρίδη έκανε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου 2-2. Αν και άγγιξε το τρίτο γκολ η Ένωση, όχι μόνο δεν το πέτυχε, αλλά τέθηκε νοκ άουτ στο 74΄ από εντυπωσιακό γκολ του Σεμέδο και πλέον η υπόθεση πρόκριση γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Το 0-1 έγινε υπερβολικά γρήγορα. Μόλις στο έκτο λεπτό ο Φερνάντες έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Μπάρκας απέκρουσε και ο Σεφέροβιτς από κοντά πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτόματα, το άγχος κυρίευσε την Ένωση και η αυτοπεποίθηση άρχισε να χαρακτηρίζει τις κινήσεις των παικτών της Μπενφίκα που για τα επόμενα δέκα λεπτά έκαναν ό,τι ήθελαν στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα στο 15′ να γίνει το 0-2 όταν ο Γκριμάλντο βγήκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας και με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ ισορρόπησε και σε συνδυασμό με το ταυτόχρονο κατέβασμα ταχύτητας της Μπενφίκα κατάφερε να διεκδικήσει με αξιώσεις το γκολ. Δεν κατάφερε να το πετύχει όμως κυρίως εξαιτίας του εξαιρετικού Βλαχοδήμου, που νίκησε τον Χουλτ και τον Μπακασέτα σε δυο τετ-α-τετ και στο 45′.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντίας έκανε ένα «δολοφονικό» μαρκάρισμα στον Πόνσε και είδε την δεύτερη κίτρινή του στο ματς με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να μείνει με δέκα παίκτες, γεγονός που έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ΑΕΚ με αποτέλεσμα να μπει πολύ δυνατά στην επανάληψη, να πιέσει από το πρώτο λεπτό και να μειώσει στο 53′ με την κοντινή προβολή του Κλωναρίδη. Η ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε καθώς το μομέντουμ της αναμέτρησης είχε αλλάξει για τα καλά μετά την μείωση του σκορ και δέκα λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης και πάλι με κοντινή προβολή έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Οικονόμου ισοφάρισε σε 2-2.

Όλη η εικόνα του αγώνα άλλαξε το δίλεπτο 73′-74′. Ο Κλωναρίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, θα μπορούσε να εξασφαλίσει το γκολ απλά αν πάσαρε στον Γιακουμάκη που βρισκόταν μόνος του σε άδειο τέρμα. Αλλά επιχείρησε να νικήσει μόνος του τον Βλαχοδήμο, ο οποίος απέκρουσε. Και ένα λεπτό αργότερα, ο Σεμέδο με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, κόντρα στη ροή του ματς, έκανε το 2-3 για την Μπενφίκα. Κάπου εκεί κρίθηκε το ματς καθώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε ποτέ να διαχειριστεί το σοκ του τρίτου γκολ και έτσι η Μπενφίκα έφυγε με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Oi 40.000 φίλοι της ΑΕΚ χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες για την προσπάθειά τους.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (68′ Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (79′ Γκάλο), Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (60′ Γιακουμάκης).

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Κόντι, Γκριμάλντο, Ρούμπεν Ντίας, Αντρέ Αλμέιδα, Φέισα, Ζέντσον, Πίτσι (62′ Αλφα Σεμέδο), Σάλβιο (46′ Λίμα), Ράφα Σίλβα (84′ Σέρβι), Σεφέροβιτς.