Κρίμα και άδικο για τον Ατρόμητο ισοφαρίστηκε στο 95΄ και αποκλείστηκε (1-1)

Κρίμα κι άδικο. Ο Ατρόμητος ήταν αγκαλιά με την πρόκριση έως τις καθυστερήσεις, χάρη στην γκολάρα του Μανούσου, αλλά η Ντιναμό Μπρεστ ισοφάρισε στην εκπνοή (1-1) κι έκλεψε το εισιτήριο!

Ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ-πρόκριση με την «οβίδα» του Μανούσου στο 80’, αλλά η Ντινάμο Μπρεστ… πάγωσε το Περιστέρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και με την κεφαλιά του Νεχάιτσικ πέτυχε το 1-1 πέρασε εκείνη στον τρίτο γύρο του Europa League!

Οι Περιστεριώτες δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό κανονικού γκολ στο 74’ όταν ο Κουλούρης σκόραρε με το κεφάλι, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να καταλογίζει λανθασμένα επιθετικό φάουλ πάνω στον Βιίτους…

Ο Ατρόμητος παρατάχθηκε με τέσσερις αλλαγές στο βασικό του σχήμα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, με τον Νταμίρ Κάναντι να επιθυμεί να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν με την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μπάλα στα… πόδια τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν τους χώρους, για να ανοίξουν το σκορ.

Έφτασαν, πάντως, κοντά στο… πολυπόθητο 1-0 δύο φορές, σε ισάριθμες περιπτώσεις με τον Ρισβάνη. Ωστόσο, η μεν κεφαλιά του διεθνούς αμυντικού στο 10’ πέρασε άουτ, ενώ το σουτ που επιχείρησε στο 34ο λεπτό -μετά από «στημένη» μπάλα πάλι- δεν ήταν και το… καλύτερο δυνατό, με αποτέλεσμα να μην νικήσει τον Γκούτορ.

Η Ντινάμο Μπρεστ κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με εμφανή διάθεση να μην δεχτεί φάσεις και, παίζοντας πίσω από τη μπάλα το μεγαλύτερο διάστημα, τα κατάφερε σε γενικές γραμμές.

Η καλύτερη δική της στιγμή ήταν μια… παραλίγο φάση, στο 26’ με τον Σαβίτσκι, αλλά ο Σάκιτς τον… παρενόχλησε όσο έπρεπε για να μην σουτάρει μέσα από την περιοχή του Μίρκοβιτς!

Διαιτητής: Εϊτάν Σεμεούλοβιτς (Ισραήλ)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Σάκιτς (75’ Μανούσος), Ουμπίντες, Κωτσόπουλος (60’ Ενσικουλού), Μούγιακιτς (60’ Βασιλακάκης), Κουλούρης.

Ντινάμο Μπρεστ (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Γκούτορ, Βίτους, Κάργας, Νόγιοκ, Φαμέγε (46’ Νιβάλντο), Βερετίλο, Κομπλένκο (68’ Νεχάιτσικ), Φιλίποβιτς (82’ Μπαμπαβό), Γιούζεπτσουκ, Σαβίτσκι, Οσουτσουκούο.