Λαχτάρησε αλλά νίκησε η εθνική 2-1 στο Κόσοβο

Λαχτάρησε στο τέλος, αλλά νίκησε η εθνική 2-1 το Κόσοβο στην Πρίστινα, κατακτώντας το πρώτο της «τρίποντο» στο (δεύτερο) Nations League.

Η Ελληνική που έχει ξεπέσει στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας, έκανε τα εύκολα… δύσκολα, καθώς αν και είχε στην τσέπη της τη νίκη με 2-0 από το 51’, δέχθηκε γκολ και πιέστηκε από τους γηπεδούχους με ισοφάριση, η οποία ευτυχώς δεν ήλθε.

Η εθνική μας πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό με τον Λημνιό, να βρίσκει τα δίχτυα με διπλή προσπάθεια στα 100’’. Τα πλάνα των δύο προπονητών διαφοροποιήθηκαν αισθητά με το «καλημέρα» με τον Ολλανδό τεχνικό Φαντ Σιπ να βλέπει ότι πλέον το παιχνίδι ήταν ραμμένο στα μέτρα της γαλανόλευκης απέναντι σε έναν κατώτερο αντίπαλο.

Η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα. Δίχως να ιδρώσει πολύ, χωρίς να φορτσάρει, αλλά και χωρίς να ενθουσιάσει κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα. Είχε μάλιστα δύο φάσεις για να ζευγαρώσει τα τέρματά της. Στο συρτό σουτ του Μπακασέτα στο 16’ και πιο πολύ στις καθυστερήσεις, όταν ο Γιαννούλης πάτησε καλά μέσα στην περιοχή, αλλά αστόχησε με συρτό σουτ.

Στην αντίπερα όχθη, υπήρχε στο 11’ η ευκαιρία με τον Ζελένι να φεύγει στην κόντρα και να μην κάνει το τελείωμα που θα επιθυμούσε, ενώ λίγο μετά ο Μπάρκας μπλόκαρε την μπάλα σε κεφαλιά του Νούχιου. Στις καθυστερήσεις έπειτα από καλή ανάπτυξη των γηπεδούχων, ο Χαλίμι έπιασε διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση και αστόχησε. Στα αρνητικά ήταν και η απώλεια του Σταφυλίδη στο 40’, αφού πλήρωσε το γλίστρημά του, με το οποίο χτύπησε στον ώμο.

Η εθνική μας αγκάλιασε τη νίκη στο 51’. Σε μια από τις όχι και τόσες συχνές περιπτώσεις που το κόρνερ με πάσα φέρνει άμεσα αποτελέσματα, ο Γιαννούλης έκανε γέμισμα από τον άξονα και ο Σιόβας κοντρόλαρε με στυλ μέσα στην περιοχή προτού εκτελέσει τον Ουικάνι από κοντά.

Ο Ελβετός τεχνικός, Μπερνάρ Σαλάν, έκανε μαζεμένες αλλαγές στη συνέχεια κι έπαιξε όλα του τα χαρτιά μέχρι το 58’, αλλά το ανακάτεμα της τράπουλας φάνηκε να μην φέρνει αποτελέσματα σε πρώτη φάση. Στο 82’, όμως η σέντρα του Χαντερτζιονάι προκάλεσε πρόβλημα στον Μπάρκα, ο οποίος με την επέμβασή του, έστρωσε την μπάλα στον Μπέρνατ Μπερίσα, που μείωσε από κοντά.

Στα τελευταία λεπτά οι Κοσοβάροι πίεσαν, δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν σε δεύτερο γκολ κι έτσι υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα.

Διαιτητής: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία)

Κόσοβο (Μπερνάρ Σαλάν): Ουικάνι, Χαντερτζιονάι, Αλίτι, Ραχμάνι, Βοϊβόντα (58’ Ρασκάι), Β. Μπερίσα, Ντρέσεβιτς, Χαλίμι (55’ Χαλάνι), Ζενέλι (53’ Μπ. Μπερίσα), Σελίνα, Νούχιου

Ελλάδα (Τζον Φαντ Σιπ): Μπάρκας, Γιαννούλης, Σταφυλίδης (40’ Σιόβας), Σβάρνας, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Φορτούνης (60’ Μασούρας), Λημνιός, Μπακασέτας, Κουλούρης (83’ Μάνταλος)