Λαχτάρησε ο Παναθηναϊκός αλλά κέρδισε 77-67 τον Κολοσσό

Λαχτάρησε ο Παναθηναϊκός κι έδωσε πολλά δικαιώματα στο δεύτερο ημίχρονο στον Κολοσσό Ρόδου, χάνοντας διαφορά 24 πόντων, αλλά στο τέλος νίκησε 77-67, για το 3-1 στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή με στόχο να «πνίξει» την περιφέρεια του Κολοσσού και να μην επιτρέψει την καλή κυκλοφορία της μπάλας. Είχε επιθετικό πλουραλισμό και σε καλή μέρα τους Παπαγιάννη, Πονίτκα και Λι, και ξέφυγε από πολύ νωρίς με 24-4. Οι Ροδίτες με τον Σταρκς άρχισαν να βρίσκουν σταδιακά κάποιες λύσεις, όμως η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητη, με αποτέλεσμα το 32-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πέτυχε να βελτιώσει την άμυνα του, καθώς και να περιορίσει τα λάθη. Ο Παναθηναϊκός έχασε λίγη από την παραγωγικότητά του, όμως η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν μπορούσε να πλησιάσει, καθώς δεν έβρισκε δεύτερο επιθετικό πόλο δίπλα στον Σταρκς. Οι «πράσινοι» αντίθετα, βρήκαν λύσεις με τον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος με την είσοδο του ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ανέβασε τη διαφορά στους 24 (46-22), με το 48-27 του ημιχρόνου να μην αφήνει πολλά περιθώρια στους Ροδίτες, που είχαν τον Σταρκς με 14 και όλους τους υπόλοιπους με 13.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός με εξαιρετική άμυνα μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό, που κόλλησε επιθετικά. Παράλληλα, οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις επιθετικά κι εκτός του Σταρκς, με τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Μορέιρα να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ αντίθετα ο Κολοσσός έκανε πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο, με 21 πόντους, ρίχνοντας τη διαφορά στους 8 (56-48).
Η ίδια ακριβώς κατάσταση συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Ο Κολοσσός συνέχισε την πιεστική άμυνα, ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το καθαρό μυαλό, και με τρίποντο του Κατσίβελη ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της από το πρώτο λεπτό (64-59). Κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να βάλει τέλος στο παιχνίδι έπεφτε στο κενό, καθώς ο Κολοσσός με Μορέιρα και Σταρκς είχε απάντηση, μειώνοντας και στους 4 (66-62). Κάποιες κακές επιλογές των Ροδιτών στην επίθεση, μαζί με δύο μεγάλα τρίποντα του Καλαϊτζάκη και του Πονίτκα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα, που είδε τους «πράσινους» νικητές αλλά προβληματισμένους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 12 ασίστ, 20 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνα με τον Προμηθέα Πάτρας (6/11, 19:15), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (5/11, 16:00).