Λαμία για «φίλημα», Ξάνθη σε κρίση

Οι Φθιώτες επικράτησαν των ακριτών με 1-0 και απέκτησαν απόσταση (σχετικής) ασφαλείας από τη... ζώνη των καταραμένων

Ο Άκης Μάντζιος δεν είναι μάγος αλλά από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Λαμίας, έκανε… «μαγικά». Και η ομάδα της Φθιώτιδας πάει από νίκη σε νίκη.

Απόψε (23/11), στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» του σημερινού προγράμματος για την 11η αγωνιστική της Super League 1, επικράτησε και της Ξάνθης με 1-0.

Πανηγυρίζοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Αντίθετα, οι ακρίτες παραμένουν σε αγωνιστική κρίση.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Μέτριο ως κακό θέαμα, αρκετό άγχος, ελάχιστες φάσεις. Η… συνταγή, δηλαδή, για να διαμορφωθεί το αποτέλεσμα από μια «λεπτομέρεια». Αυτή ήταν υπέρ της γηπεδούχου, εναντίον της φιλοξενούμενης και ακούει στο όνομα, Ντάνι Μπεχαράνο.

Ο Βολιβιανός σκόραρε στο 54ο λεπτό και το γκολ του καθόρισε ποια ομάδα θα πανηγυρίσει και ποια θα αποχωρήσει με σκυμμένο το κεφάλι, από το Δημοτικό Στάδιο Λαμίας. Οι Φθιώτες διατήρησαν το μηδέν παθητικό και έφτασαν τους 13 πόντους, βλέποντας σε απόσταση ασφαλείας τα… χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Αντίθετα η Ξάνθη έμεινε χωρίς νίκη για 5ο αγώνα και στους 16 βαθμούς. Και προσβλέπει σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ (να νικήσουν αύριο, αντίστοιχα, ΑΕΛ και Άρη) για να μην απολέσει την πέμπτη θέση.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ (90+4’ Βλαχομήτρος), Τιρόνε (73’ Σάλιακας), Καραμάνος (87’ Βύντρα), Σκόνδρας

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μεχντί, Μαλεζάς, Ντε Αμορίμ, Λεάντρο, Μουλέν (70’ Ντε Λούκας), Καρασαλίδης, Ρενέλα, Τεσέιρα (85’ Πολέτο), Λισγάρας, Τζουρίτσκοβιτς (65’ Μπαριέντος)