Λέο Μάτος: «Εμείς θα περάσουμε»

H ήττα 1-0 στην Μπρατισλάβα από την Σλόβαν ήλθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως στον ΠΑΟΚ διάχυτη είναι η πίστη για πρόκριση σε βάρος των Σλοβάκων. Ο Λέο Μάτος εξέφρασε την αποφασιστικότητα και την πίστη του για πρόκριση στη φάση των ομίλων, με ανατροπή του αποτελέσματος του πρώτου αγώνα στην Τούμπα.

Ο Βραζιλιάνος μπορεί να απουσιάσει λόγω καρτών, ωστόσο, τόνισε πως όποιοι αγωνιστούν θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό.

Ο Λέο Μάτος δήλωσε σχετικά:

«Είναι δύσκολο να κάνεις κάποιο σχόλιο γι’ αυτό το παιχνίδι έτσι όπως κατέληξε με τον αντίπαλο μας να κερδίζει στο τέλος. Και είναι δύσκολο γιατί πραγματικά δεν αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα και νομίζω ότι είναι άδικο.

Δεν νομίζω ότι κάναμε κακή εμφάνιση ή αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα. Αντίθετα θα πω ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια της ομάδας, αλλά συνήθως όταν χάνεις ένα παιχνίδι, οι περισσότεροι σκέφτονται πως δεν ήσουν καλός και δεν έκανες αυτό που έπρεπε μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ήρθε αυτό το γκολ στα τελευταία λεπτά και χάλασε η εικόνα, αλλά είμαι σίγουρος ότι στο παιχνίδι που θα δώσουμε στην Τούμπα, θα το ανατρέψουμε αυτό το 1-0 και εμείς θα είμαστε αυτοί που θα περάσουμε στην επόμενη φάση».

Για το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε γκολ στην Σλοβακία, σημείωσε: «Δεν νομίζω ότι η ομάδα έχει πρόβλημα στις φάσεις. Και αν είδατε στους δυο πρώτους επίσημους αγώνες απέναντι στον Άγιαξ πετύχαμε τέσσερα γκολ. Αλλά και απέναντι στην Σλόβαν είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Δεν είναι κάτι που με ανησυχεί, πιστεύω ότι η ομάδα θα τα καταφέρει και θα περάσει στην επόμενη φάση.

Τίποτε δεν έχει χαθεί και αυτό το μήνυμα θέλω να περάσω. Η ομάδα έχει τη δυνατότητα στην Τούμπα να αποκλείσει την Σλόβαν και να είναι αυτή που θα αγωνιστεί στη φάση των ομίλων. Όποια παιδιά και αν παίξουν θα δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά».