Λίγες φάσεις, πολλές ανακοινώσεις και ΟΦΗ-ΑΕΛ 0-0

Σε αγώνα με λίγες φάσεις και πολλές φωνές, ΟΦΗ και ΑΕΛ έμεινα στο 0-0 και συνεχίζουν τη μάχη για την παραμονή τους στην Super League. Οι δύο ομάδες είναι στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΟΦΗ συνεχίζει να βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 18 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παραμένει με 23 βαθμούς στο +2 από την θέση που οδηγεί στα μπαράζ και τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Φωνάζουν για ένα πέναλτι οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι στο 12ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Νούνιτς στον Βαζ, οι φιλοξενούμενοι στο 85’ σε τράβηγμα του Μιχόγεβιτς στον Μόρα με τον διαιτητή Ευαγγέλου να δείχνει «παίζεται» και στις δύο περιπτώσεις.

Οι Κρητικοί πατούσαν καλύτερα, είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και έφτιαξαν δύο τελικές νωρίς νωρίς. Η πρώτη ήταν στο 6’ όταν ο Σόουζα έκανε την κεφαλιά υπό πίεση αλλά δεν βρήκε στόχο και δύο λεπτά μετά ο Ποτουρίδης έκανε… χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κρίστινσον. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Βαζ μετά από μαρκάρισμα του Νούνιτς, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται» σε μια δύσκολη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ αλλά μετά την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Νέιρα, ο Σακόρ δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από την περιοχή με τον Γκοΐκοβιτς να βάζει σωστά το σώμα του και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Τα λεπτά περνούσαν, οι φάσεις… εξαφανίζονταν μπροστά από τις δύο εστίες και το μόνο ενδιαφέρον που υπήρχε κατά τη διάρκεια του ματς ήταν οι απανωτές ανακοινώσεις διαμαρτυρίας (πέντε τον αριθμό) από την ΠΑΕ ΑΕΛ.

Στο 85ο λεπτό η ΑΕΛ σε μία από τις λιγοστές φορές που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα του Μιχόγεβιτς στον Μόρα. Τρία λεπτά μετά ο Κρίστινσον με μια μεγάλη επέμβαση κράτησε το 0-0 σε εξ επαφής τελείωμα του Πάρσον από την μικρή περιοχή.
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθήνας)

OΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Σακόρ, Νάστος (77’ Ναμπί), Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης (46’ Πέρσον), Βαζ (72’ Γιακουμάκης), Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα, Ποτουρίδης
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (90’+2’ Γρομητσάρης), Μόρας, Λεοζίνιο (79’ Γιακιμόφσκι), Μπέρτος, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Νούνιτς, Γκοϊκοβιτς (62’ Σεσέροβιτς), Φατιόν.