Λίβερπουλ κορυφής με 4Χ4 και ρεκόρ (video)

Παρά το γεγονός πως η Λίβερπουλ, ουσιαστικά, αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και μετά «έπεσε στο ρελαντί» δείχνοντας σαν να κάνει συντήρηση δυνάμεων, πέτυχε το στόχο της. Επικράτησε στο «King Power Stadium» της Λέστερ με 2-1 και πανηγύρισε το 4Χ4. Επίδοση που – τη διατηρεί στη βαθμολογική κορυφή της Premier League και- είναι η καλύτερή της από την περίοδο 1990-’91 με τον Κένι Νταλγκλίς στην άκρη του πάγκου.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και έδειξαν να «κλειδώνουν» την αναμέτρηση με τα γκολ των Μανέ (10′) και Φιρμίνο (45′). Όμως ο Άλισον… «έπαθε» Κάριους και επέτρεψε στις «αλεπούδες» να μειώσουν με τον Γκεζάλ (63′).

Τσέλσι – Μπόρνμουθ 2-0

Στο «Stamford Bridge» η Τσέλσι -πρώτη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 12ο όμιλο του Europa League– χρειάστηκε να περιμένει ως το τελευταίο 20λεπτο για να «καθαρίσει» την Μπόρνμουθ με 2-0 (72′ Πέδρο, 85′ Αζάρ) και να στην πρώτη θέση, μαζί με τους «κόκκινους».

Έβερτον – Χάντερσφιλντ 1-1

Ο Μάρκο Σίλβα και οι παίκτες του δεν κατάφεραν, στο «Goodison Park», να κάμψουν την αντίσταση της Χάντερσφιλντ. Η οποία, μάλιστα, προηγήθηκε με τον Μπίλινγκ (34′) αλλά η χαρά της κράτησε μόλις δύο λεπτά. Αφού ο Κάλβερτ Λιούιν ισοφάρισε (36′).

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-1

Η Μάντσεστερ Σίτι κυριάρχησε (24 τελικές) στο «Etihad» αλλά δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη επί της Νιούκαστλ, όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Οι «πολίτες» προηγήθηκαν με τον Στέρλινγκ μόλις στο 8′ αλλά αντί να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και να διευρύνουν τη διαφορά, ισοφαρίστηκαν από τον Γέντλιν (30′). Τη λύση και τους τρεις βαθμούς έδωσε ο Γουόκερ στο 52′.