Λύγισε 0-2 σε ένα τρίλεπτο (61΄- 63΄) η ΑΕΚ

Άντεξε ένα ημίχρονο η ΑΕΚ απέναντι στην πρωταθλήτρια Γερμανίας Μπάγερν, αλλά τελικά ένα τρίλεπτο (61΄-63΄), ήταν αρκετό ώστε να λυγίσει 0-2 στην ανώτερη αντίπαλό της. Η Ένωση παραμένει χωρίς βαθμό μετά την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, αλλά και σήμερα έδειξε πως με λίγη τύχη μπορεί να φθάσει και σε μεγάλες επιτυχίες. Το χειροκρότημα των 60.000 φιλάθλων που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας, απέδειξε πως αναγνωρίστηκε η προσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ, απέναντι σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Η Μπάγερν είχε 65% κατοχή της μπάλας, 10-1 κόρνερ και συνεχίζει δικαιωματικά ακάθεκτη τον δρόμο προς την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από φλυαρία στις κινήσεις της φιλοξενούμενης ομάδας και ταυτόχρονα από συνεχή τρεξίματα και καλύψεις χώρων από τους παίκτες της ΑΕΚ -με τους Τσιγκρίνσκι και Γαλανόπουλο να είναι εξαιρετικοί και το 0-0 να μην μοιάζει έκπληξη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι έλειψαν οι ευκαιρίες για την Μπάγερν. Στο 10′ η μπάλα πέρασε πολύ επικίνδυνα παράλληλα από την εστία του Μπάρκα έπειτα από σέντρα του Γκνάμπρι από τα αριστερά ενώ στο 18′, παραλίγο να γίνει το 0-1 με αυτογκόλ όταν οι παίκτες της Μπάγερν «εξαφάνισαν» την μπάλα, αυτή έφτασε στον Γκνάμπρι που έκανε το γύρισμα, ο Τσιγκρίνσκι έβαλε το πόδι του και έβγαλε σε κόρνερ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι!

Στο 20′ χάθηκε η μια και μοναδική μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Πόνσε βρέθηκε στην πλάτη του Χούμελς έπειτα βαθιά μπαλιά του Λαμπρόπουλου και σούταρε δυνατά αλλά έστειλε άουτ την μπάλα.

Η Μπάγερν έχασε άλλες δυο ευκαιρίες πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου: στο 27′ ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα από ελάχιστα κοντά ενώ στο 38′, το δυνατό σουτ που έπιασε ο Γκνάμπρι αφού άδειασε τον Μπακάκη, βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στην ΑΕΚ. Στο 52′ ο Γαλανόπουλος έκλεψε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε την ατομική ενέργεια και έσπασε την μπάλα στον Μπακασέτα που βρέθηκε αμαρκάριστος στα όρια της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Παρά το γεγονός ότι η Ένωση μπήκε καλύτερα στην επανάληψη στα πρώτα λεπτά και έμοιαζε να είναι λιγότερο φοβισμένη, η Μπάγερν κατάφερε να κάνει το 0-2 με συνοπτικές διαδικασίες. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 61′ με τον Χάβι Μαρτίνεθ να αξιοποιεί την κόντρα μετά το πρώτο σουτ του Ρόμπεν και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι έκανε από κοντά το 0-2 μετά από γύρισμα του Ραφίνια.

Στο 64′ ο Λέβαντοφσκι λίγο έλειψε να κάνει το 0-3, αλλά ο Μπάρκας πρόλαβε το πλασέ του πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Μπάγερν μπήκε σε μια διαδικασία συντήρησης δύναμεων, ενώ η ΑΕΚ δεν έδειχνε να πιστεύει πως υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι καθοριστικά. Άπαντες έμοιαζαν απλά να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα και όταν αυτό ήρθε ο κόσμος χειροκρότησε αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (84’ Γκάλο), Μπακασέτας, Μάνταλος (75’ Άλεφ), Κλωναρίδης (64’ Μπογέ), Πόνσε

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Σούλε, Χούμελς, Τιάγκο, Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι (84’ Βάγκνερ), Ρόμπεν, Χάμες (62’ Γκορέτσκα), Ραφίνια, Γκνάμπρι (74’ Μίλερ), Κίμιχ