Λύγισε η Σάκκαρη 2-0 στο Ίνσμπορν

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε στα δύο σετ από την Τζο Κόντα στο Ίστμπορν και στρέφει τώρα την προσοχή της στο Wimbledon!

Η κορυφαία Βρετανίδα τενίστρια (Νο.19) λύγισε τη Μαρία (Νο.32) με 6-4, 7-6(4) σε 97 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης, όπου θα βρει την Ονς Τζαμπέρ.

Η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο πρώτο σετ, όταν είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 1-2, όμως η Κόντα όχι μόνο κράτησε το σερβίς της αλλά «έσπασε» και την αντίπαλό της στο επόμενο γκέιμ.

Το μπρέικ αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει το πρώτο σετ και να μπουν οι βάσεις για την πρόκρισή της στη φάση των «16».

Το ίδιο κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, ωστόσο η Μαρία κατάφερε να σημειώσει το μπρέικ στο 3-4 και να πάρει τις μπάλες στα χέρια της για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η Κόντα, όμως, επιτέθηκε στο σερβίς της και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του δεύτερου σετ (4-5), το οποίο τελικά κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά από… ανταλλαγή τριών μίνι μπρέικ, η Κόντα πέρασε μπροστά με 5-4 και καθάρισε το ματς παίρνοντας τους δύο επόμενους πόντους στο σερβίς της.

Η Μαρία, λοιπόν, ολοκλήρωσε την προετοιμασία της στο χορτάρι με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες και πλέον «βλέπει» Wimbledon.