Παρέμεινε χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

Την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β’ όμιλο της Euroleague Γυναικών, υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» έπεσαν με το τελικό 70-51 στο ΣΕΦ από την Ρίγα, για την 5η αγωνιστική, με την λετονική ομάδα να βελτιώνει σε 3-2 το ρεκόρ της.

Η παραγωγικότητα του Ολυμπιακού «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο, με τις «ερυθρόλευκες» των 17 λαθών να χάνουν την επαφή με την Ρίγα και να παραδίδονται στις Λετονές.

Κορυφαία του Ολυμπιακού με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (13) και ριμπάουντ (12) η Λικέντρα Τζόνσον, ενώ από την Ρίγα ξεχώρισε η Λέβα Πουλβέρε με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70
Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, βασιζόμενος στις εμπνεύσεις της Τζόνσον, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (31-34). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» είδαν την Αμερικανίδα σέντερ να μένει από δυνάμεις, χάνοντας λύσεις στην επίθεση, η παραγωγικότητα «αναχαιτίστηκε» από την άμυνα της Ρίγα (σ.σ. περιόρισε τον Ολυμπιακό σε 8 πόντους) και μοιραία η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο 30΄ στο -8 (39-47). Ο επίλογος του αγώνα ανήκε αποκλειστικά στις φιλοξενούμενες, οι οποίες ξέφυγαν με το… καλημέρα με διψήφια διαφορά (39-55) και χωρίς να χαλαρώσουν επιθετικά έφτασαν σε μία άνετη νίκη με το βαρύ +19 (51-70).