Λύγισε στο τέλος η εθνική πόλο 11-8 από την Ισπανία

Δεν τα κατάφερε μπροστά στην Ισπανία η Εθνική πόλο ανδρών! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε στο ύψος του για τρία οκτάλεπτα, όμως η ποιότητα των «ρόχας» ήταν αρκετή για να την αναγκάσει στην ήττα με σκορ 11-8 στο πρώτο ματς των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, οι οποίοι είχαν ένα απρόσμενο «μπλακ άουτ» σε επίθεση και άμυνα κατά τη διάρκεια του τέταρτου οκταλέπτου με τον αρχηγό Γιάννη Φουντούλη να σκοράρει δυο φορές.

Επόμενη αναμέτρηση για την «γαλανόλευκη» την Παρασκευή (10/3) στις 20:30 κόντρα στην κραταιά Σερβία, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο.

Οι Ισπανοί στο πρώτο οκτάλεπτο κυκλοφορούσαν περιφερειακά την μπάλα. Ωστόσο η εξαιρετική πάσα του Βλαχόπουλου στον Κάκαρη, απέφερε το πέναλτι και ο Γενηδουνιάς άνοιξε το σκορ. Στο 2:49 o Μουνιαρίθ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο για την Ισπανία ενώ ο Βλαχόπουλος στα 2:21 έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Εθνική μας. Ο Μουνιαρίθ ήταν εκείνος που έφερε ξανά το ματς στα ίσα για το 2-2, ενώ το buzzer beater του Παπαναστασίου ήταν εκείνο που έβαλε σε θέση οδηγού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 3-2.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ισοφάρισαν με το ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου σε 3-3. Στη συνέχεια ο Σκουμπάκης πέρασε την πάσα στον Βλαχόπουλο που με σουτ από το πρώτο δοκάρι έκανε το 4-3. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν ξανά σε 4-4 με τον Καμπάνιας, ενώ ο Καλογερόπουλος έκανε το 5-4 σχεδόν δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα 2:03 η Ισπανία ισοφάρισε όμως ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης έκανε το 6-5.

Με την επιστροφή στην πισίνα για το δεύτερο ημίχρονο ο Κάκαρης κέρδισε πέναλτι και ο Φουντούλης το αξιοποίησε για το 7-5. Ο Ζερδεβάς στα 3:31 πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση όμως δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο σουτ του Μουνιαρίθ λίγο αργότερα, με το σκορ να γίνεται 7-6.

Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η Ισπανία επέστρεψε για τα καλά ισοφαρίζοντας σε 7-7 δίνοντας νέα τροπή στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ άουτ» του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με τον Μουνιαρίθ να κάνει το 7-8. Ο Ισπανός ήταν σε φανταστική βραδιά και το επιβεβαίωσε σκοράροντας για το 7-9, με τον Περόνε να «σβήνει» τα όνειρα της Ελλάδας λίγο αργότερα διαμορφώνοντας το 7-10.

Ο Κάκαρης από το φουνταριστό μείωσε σε 8-10 για την Εθνική, ενώ στο 3:22 o Σαναχούια διαμόρφωσε το τελικό 8-11.