Λύγισε στο τέλος ο Τσιτσιπάς και ο Ναδάλ πήρε 2-1 το Barcelona Open

Κρίμα για τον Στέφανο Τσιτσιπά που ήταν άξιος αντίπαλος του Ναδάλ στο Barcelona Open, αλλά στο τέλος ηττήθηκε 2-1 σετ σε έναν τρομερό αγώνα, με τον Ισπανό να κατακτά το τρόπαιο. Ο κορυφαίος Ισπανός τενίστας επικράτησε σε 3 ώρες και 38′  με 6-4, 6-7 (6), 7-5 του Τσιτσιπά κι έφτασε τους 87 τίτλους καριέρας εκ των οποίων οι 61 είναι σε χωμάτινη επιφάνεια.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά κάνοντας το break μόλις στο τρίτο game μεταφέροντας την πίεση στον Ισπανό. Ο Στέφανος είχε αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο break, αλλά τελικά αυτό έγινε από τον Ναδάλ για το 4-4. Ο Ισπανός πήρε και το σετ με δεύτερο break για το 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ξανά μπήκε πολύ καλά και έκανε το break πάλι στο τρίτο game αποκτώντας προβάδισμα. Ο Ναδάλ, όμως, είχε ξανά απάντηση και έγραψε το 3-3 με το δικό του break. Η μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες έφτασε στο tie break εκεί όπου μετά από ωραίο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς επικράτησε 8-6 στέλνοντας το παιχνίδι στο τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ η μάχη μεταξύ των δύο αθλητών ήταν μεγάλη. Ναδάλ και Τσιτσιπάς ήταν συγκεντρωμένοι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως ο Ισπανός στο 11ο game έκανε την διαφορά με το break του και κατάφερε να πάρει τη νίκη.