«Λύτρωση» με Μανούσο στο 90’, 2-1 ο Ατρόμητος τον Αστέρα (video)

Με δύο γκολ του Μανούσου, το δεύτερο στις καθυστερήσεις με αμφισβητούμενο πέναλτι, ο Ατρόμητος κέρδισε 2-1 τον Αστέρα, που είχε ισοφαρίσει με Μπαράλες και μπήκε σε τροχιά πλέι οφ!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Στο πρώτο μέρος η μόνη αξιόλογη φάση σημειώθηκε από τον Αστέρα και συγκεκριμένα στο 26’ με τον Μέγιερι να κάνει τεράστια απόκρουση στο εξ επαφής πλασέ του Σίτο και στην συνέχεια τον Φερνάντεζ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος παιχνίδι έγινε μετά το 60’ όταν ο Ατρόμητος απείλησε με σουτ των Μάντσον και Μανούσου και στο 73´ με την κεφαλιά του Γούτα που έφυγε λίγο άουτ. Ο Αστέρας απάντησε αμέσως με τον Μέγιερι να σταματά εξ επαφής τον Φερνάντεζ.

Στη συνέχεια, σημειώθηκαν δυο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 76’ με τον Μανούσο, που ντρίμπλαρε ακόμα και τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο αλλά ο Αστέρας ισοφάρισε στο 78’ με προβολή του Μπαράλες. Στο 84’ ο Βέλλιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του. Όμως, ήταν αυτός που τρία λεπτά αργότερα κέρδισε το πέναλτι, σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει πράγματι σπρώξιμο του Μουνάφο στον Βέλλιο. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μανούσος που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ουγκράι (58’ Νταβιώτης), Ανδρούτσος (68’ Βέλλιος), Ενσικουλού (68’ Ούμπιδες), Μανούσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Μαρτίνεζ, Βαλιέντε, Καπίγια (12’ Μ. Φερνάντεθ, 79’ Τασουλής), Σίτο, Μουνάφο, Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες (83’ Ιγκλέσιας).