Λύτρωση στο τέλος για τον ΟΦΗ

Ο Περέα μπορεί να ήταν μοιραίος σε προηγούμενα ματς του ΟΦΗ, αλλά με τον Αστέρα Τρίπολης λύτρωσε τους Κρητικούς και με δικό του γκολ η κρητική ομάδα κέρδισε 1-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα…

Ο Ισπανός ήταν μοιραίος παίκτης στα δύο προηγούμενα παιχνίδια (με Βόλο και ΠΑΟΚ)  χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, αλλά κόντρα στους Αρκάδες δεν λάθεψε και με χρυσή κεφαλιά χάρισε το τρίποντο στους Κρητικούς.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας δεν άλλαξε ούτε τακτική, ούτε πρόσωπα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Ο Λιθουανός τεχνικός, για πρώτη φορά, από όταν καθιέρωσε το 3-5-2, είδε αντίπαλο προπονητή να παρατάσσει την ομάδα του με το ίδιο σύστημα καθώς ο Μάντζιος κατέβασε τον Αστέρα με 3-5-2.

Παρά την καλή εκκίνηση του ΟΦΗ, μετά το πρώτο τέταρτο δεν υπήρξε συνέχεια με τον Αστέρα να παραχωρεί την μπάλα και εκείνος με έναν μονότονο τρόπο παιχνιδιού να σημαδεύει τον Μπαράλες που ήταν ο μοναδικός επιθετικός κίνδυνος των φιλοξενούμενων. Ο Αστέρας παρότι δεν είχε την κατοχή της μπάλας στα πόδια του δημιούργησε δύο ευκαιρίες με τον Μπαράλες ενώ ο ΟΦΗ είχε μόνο μια καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Ντίκο έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο ΟΦΗ ήταν παντελώς μπλοκαρισμένος στο πρώτο 45λεπτο δίχως να μπορεί να γίνει επικίνδυνος και η απόδοση του να φτάσει στα επίπεδα των προηγούμενων αγώνων.

Ο ΟΦΗ άλλαξε εντελώς λογική στο παιχνίδι του στο δεύτερο ημίχρονο, το άπλωσε στα άκρα και ξέφυγε από τον φορτωμένο άξονα και πίεζε από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Με τον Λάρσον από τα δεξιά να βγαίνει επιθετικά και τον Νταμπράουσκας να περνάει στο παιχνίδι τον Μοσκέρα, άσκησε πολύ μεγάλη πίεση αλλά είχε μια ανούσια κατοχή της μπάλας που δεν προβλημάτισε τον Αστέρα Τρίπολης που ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας αλλά έλειπε η μεγάλη ευκαιρία στην εστία του Παπαδόπουλου.

Η επιμονή του ΟΦΗ με σωστό τρόπο παιχνιδιού, πίεση και καλή κυκλοφορία της μπάλας επιβραβεύτηκε στο 87ο λεπτό όταν ο Λάρσον εκτέλεσε το φάουλ και ο Περέα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε τρελά πανηγύρια στις εξέδρες του “Γεντί Κουλέ”.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Γιαννούλης (76΄ Περέα), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Ντιουσέ (85΄ Μπάκιτς), Μπαλογιάννης (66΄ Μοσκέρα), Τοράλ, Ντίκο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ακης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ατιένζα, Αντζουλάς, Αλβαρες, Καρμόνα, Μουνάφο (46΄ Γκαρντάβσκι), Σανταφέ (90΄+ Μπενίτο), Μπερτόλιο (61΄ Μπαρτόλο), Κρεσπί (72΄ Σίτο), Μπαράλες