Μαγική εικόνα 3-0 ο ΠΑΟΚ τον ΟΦΗ με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή (video)

Πάλεψε μέχρι το τέλος ο ΟΦΗ στην Τούμπα, αλλά ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0, σκορ που αποτελεί μαγική εικόνα, καθώς ο δικέφαλος του βορρά είχε ήρωα τον τερματοφύλακά του Ζίφκοβιτς και πέτυχε δύο γκολ λίγο πριν την εκπνοή με τον Σφιντέρσκι(89΄, 92΄).

Η φάση που καθόρισε το παιχνίδι ήταν αναμφίβολα αυτή του 67ου λεπτού και του πέναλτι που δεν δόθηκε από τον διαιτητή Τζοβάρα υπέρ του ΟΦΗ με το σκορ στο 1-0. Ο Σαρδινέρο ξεπέρασε τον Μάτος, αυτός άπλωσε το χέρι του και δεν τον άφησε να περάσει. O VAR Τζήλος εξέτασε τη φάση και θεώρησε ότι το κράτημα του Μάτος δεν ήταν τέτοιο που οδήγησε σε ανατροπή του Ισπανού, ωστόσο η περίπτωση ήταν κλασικό πέναλτι.

Στο πρώτο του… τεστ, μετά την Κράσνονταρ, ο ΠΑΟΚ έψαχνε νίκη – φάρμακο για να σταθεί εκ νέου στα πόδια του δεδομένου πως δεν υπήρχαν περιθώρια για περαιτέρω βαθμολογικές απώλειες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο ΟΦΗ ήθελε να μετρήσει τις δυνάμεις του σε μια παραδοσιακά δύσκολη γι’ αυτόν έδρα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα είχε ζητήσει ένα γρήγορο γκολ, γνωρίζοντας πως θα βοηθήσει στη διαχείριση της αναμέτρησης και οι ποδοσφαιριστές του δεν του χάλασαν χατίρι. Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, Σβαμπ και Ελ Καντουρί έκρυψαν τη μπάλα, με τον Μαροκινό να την στέλνει στα δίχτυα του Βάτερμαν για το 1-0, σκοράροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με τη φωτιά μέχρι το 89′, αλλά δύο γκολ του Σφιντέρσκι που μπήκε αλλαγή έγραψαν το “καθαρό” 3-0 επί του σκληρού ΟΦΗ που άξιζε κάτι καλύτερο.

Ο ΠΑΟΚ είχε προειδοποιήσει με το… καλημέρα με εκφραστή τον Μάτος, ο οποίος στην επιστροφή του, φρόντισε να αφήσει το στίγμα του, σημαδεύοντας το δοκάρι του ΟΦΗ. Σε ένα άκρως παραγωγικό σε φάσεις α΄ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν -σαφέστατα- τον πρώτο λόγο, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους, πιέζοντας ψηλά στο μεγαλύτερο διάστημα τους Κρητικούς.

Από την άλλη, ο ΟΦΗ βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο καθώς πλήρωσε την αδυναμία του να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει οργανωμένα τους Θεσσαλονικείς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι σπουδαιότερες ευκαιρίες σημειώθηκαν μέσα από ατομικές ενέργειες στα όρια της μεγάλης περιοχής, όπως συνέβη δις με τον Ναμπί και κυρίως στο 36′ όταν επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Το β΄ ημίχρονο δεν θύμιζε σε πολλά το πρώτο 45λεπτο, με τη διαφορά πως ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι στην κατοχή μπάλας, ωστόσο, και πάλι αδυνατούσε να απειλήσει στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, την ώρα που ο Αμπέλ Φερέιρα είχε δικαιολογημένα παράπονα από τα χαφ του κυρίως ανασταλτικά, αφήνοντας κενούς χώρους που θα μπορούσαν υπό προϋποθέσεις να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Σίμος ανακάτεψε την τράπουλα, βλέποντας την ομάδα του να ανταποκρίνεται άψογα και να δείχνει τα… δόντια της, κυνηγώντας μέχρι τέλους το γκολ της ισοφάρισης, σε μια προσπάθεια να νικήσουν τον εξαιρετικό σε εκείνο το σημείο Ζίβκοβιτς! Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΚ έδειχνε πως είχε ξεμείνει από δυνάμεις και χρειάστηκε μια στατική φάση από τα πόδια του Σβαμπ που έφτασε στον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να «κλειδώνει» το ματς για το 2-0!

Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στην εκπνοή του παιχνιδιού με τον Σφιντέρσκι να γράφει το τελικό 3-0 με όμορφο πλασέ, βλέποντας τον Βάτερμαν εκτός εστίας, έπειτα από λάθος του Νέιρα.

Ο Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) στο 66’ με τη χρήση του VAR είπε «παίζεται» στη φάση που ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι με τον Σαρδινέρο, όπου υπήρξε ανατροπή, ενώ θα μπορούσε να έχει αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σελίμοβιτς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος (74’ Λύρατζης), Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (74’ Τζόλης), Α. Ζίβκοβιτς (86’ Εσίτι), Τσόλακ (81’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Μαρινάκης (73’ Λυμπεράκης), Κοροβέσης (73’ Γιάννου), Μεγιάδο (86’ Σολίς), Ναμπί, Νέιρα, Στάικος (46’ Στάρτζεον), Σαρδινέρο.