Μαγικός Ρέαμπτσιουκ χάρισε στο παρά τρία τη νίκη 2-1 στον Ολυμπιακό επί της Αντβέρπ

Το πρώτο γκολ του Ρέαμπτσιουκ με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν… μαγικό. Ο Μολδαβός στο 87΄ πήρε την μπάλα απ’ τον Βρουσάι, και όπως ερχόταν σαν… τρέιλερ με φοβερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Μπουτέζ. Ήταν το 2-1! Η νίκη των ερυθρόλευκων στο Καραϊσκάκη επί της Αντβέρπ στους ομίλους του Europa League.

Οι Πειραιώτες είχαν διπλό κέρδος, αφού μετά το 1-1 της Άιντραχτ με τη Φενέρμπαχτσε στη Φρανκφούρτη, είναι μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι απέναντι στους επικίνδυνους Βέλγους, προηγήθηκαν με τον συνήθη ύποπτο Ελ Αραμπί, αλλά η Αντβέρπ δικαιολογώντας τη φήμη των επιθετικών της αρετών, ισοφάρισε στο 74΄ με τον Σαμάτα.

Ο Ολυμπιακός είχε πάθος, διάθεση κι έδειξε αντίδραση στο χορτάρι, ακόμη και όταν στράβωσε το ματς.

Η πρώτη φάση ανήκε στην Αντβέρπ, όταν ο Σαμάτα απείλησε με κεφαλιά στο 2ο λεπτό αλλά δεν βρήκε εστία, εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση των Σισέ, Σωκράτη, με τον Ολυμπιακό να «συμμορφώνεται» και να παίρνει τα ηνία στη συνέχεια, ελέγχοντας το παιχνίδι. Απάντησε στις ευκαιρίες και άγγιξε το γκολ στο 14’ όταν ο Μπουχαλάκης έσπασε στον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Αλμέιδα. Η Αντβέρπ προσπαθούσε με διπλή ζώνη άμυνας να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία του Μπουτέζ.

Ο Σισέ με κεφαλιά στο 29’ απείλησε, αλλά δεν βρήκε εστία, για να έρθει ο Ελ Αραμπί με φοβερή προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα  δέκα λεπτά αργότερα. Το τέρμα του, όμως, δεν μέτρησε καθώς ο Μαροκινός ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Κάπου εκεί και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, το ματς απέκτησε φρενήρη ρυθμό με την Αντβέρπ να έχει δύο μεγάλες φάσεις με Φίσερ (41’), Σαμάτα (45’) και ο Ολυμπιακός με τον Αγκιμπού Καμαρά (42’).

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει μια μεστή εμφάνιση, δείχνοντας πως δεν θέλει να πάρει ρίσκα και να βρεθεί προ εκπλήξεως. Ωστόσο, ήξερε την ίδια ώρα πως έπρεπε να επιτεθεί και να βρει γκολ, το οποίο ήρθε στο 52ο λεπτό με τον… killer Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική σέντρα του Μαντί Καμαρά, σκοράροντας με τρομερή κεφαλιά για να εκτελέσει τον Μπουτέζ (1-0). Με τον ίδιο τρόπο λίγο έλειψαν οι «ερυθρόλευκοι» να βρουν και δεύτερο γκολ μετά από επτά λεπτά, όμως ο Σισέ δεν βρήκε εστία και μετά τη μία ώρα αγώνα, ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε στο γήπεδο.

Γκέργκενς και Μιγιόσι μπήκαν στο ματς και έκαναν πιο επιθετική την Αντβέρπ, η οποία προσπαθούσε να πιέσει. Κυρίως από… αέρος και μέσω στατικών φάσεων που παραχωρήθηκαν εύκολα από τους Πειραιώτες, οι οποίοι είδαν τον Σαμάτα να τους τιμωρεί στο 74ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά, ξεφεύγοντας νωρίτερα από το μαρκάρισμα του Μαντί Καμαρά. Τα πράγματα έδειχναν να ζορίζουν στο ματς, ο Μαρτίνς έκανε τριπλή αλλαγή με Βρουσάι, Τικίνιο, Κουντέ και αυτό έσπρωξε τον Ολυμπιακό στην επίθεση. Για να έρθει στο 87ο λεπτό ο Ρέαμπτσιουκ από την ασίστ του Βρουσάι, να στείλει την μπάλα στις… αράχνες και να χαρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τελείωσαν και με παίκτη λιγότερο το ματς λόγω αποβολής του Μπατάιγ (90’) στο φινάλε.

Ο Ταμάς Μπογκνάρ δεν είχε δύσκολες φάσεις να αντιμετωπίσει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (76′ Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά (81′ Κούντε), Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά (81′ Βρουσάι), Αραμπί (88′ Μπα), Ονιεκούρου (81′ Τικίνιο).

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπράιαν Ρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάγιε, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν (67′ Γκέρκενς), Φίσερ, Μιγιόσι (67′ Μπενσόν), Σαμάτα, Βερστρέτε, Φρέι (79′ Έγκεσταϊν)