Μάνος ο… λυτρωτής 1-0

Χρειάστηκε να φτάσει στο 90΄ ο Ολυμπιακός για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να λυτρώσει τους φίλους του στο Καραϊσκάκη. Μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα μετά από κόντρα έφτασε στον Μάνο ο οποίος με κοντρόλ στην κίνηση και γυριστό σουτ νίκησε τον Χουάντερσον κι έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Πειραιά κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στον εξαιρετικά διαβασμένο Απόλλωνα του Γιάννη Μαντζουράκη, αλλά τελικά, ο μοναδικός σέντερ-φορ που έχει απομείνει στο ρόστερ και σήμερα ήρθε στο 75΄ από τον πάγκο, Δημήτρης Μάνος, έδωσε τη λύση. Ο περσινός πρώτος σκόρερ της Football League στο 90′ με… σεντερφορίσια κίνηση λύτρωσε τον Ολυμπιακό (1-0) και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της ομάδας του για τη διεκδίκηση της κορυφής.

Κακή η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου για τους «ερυθρόλευκους» που ουσιαστικά έπαιζαν χωρίς επιθετικό, έχοντας τον Χριστοδουλόπουλο σε ρόλο φορ, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέβηκαν, αλλά χωρίς να δημιουργούν με ευκολία καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Παραφωνία της αναμέτρησης ο α’ βοηθός, Χριστάκογλου, που στο πρώτο ημίχρονο ανέκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Χριστοδουλόπουλο, ενώ απέδειξε την πλήρη ανεπάρκειά του στο 83′, όταν ο Ναδάλες έβγαινε απέναντι στον Σα, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, παρά το γεγονός ότι είχε αρχίσει την προσπάθειά του πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

Το ματς είχε μονότονη εικόνα, με τον Ολυμπιακό να παίζει στο μισό γήπεδο τον Απόλλωνα που περίμενε μαζικά, με διπλή ζώνη άμυνας, πίσω από τη μπάλα, αλλά την ομάδα του Μαρτίνς να είναι φλύαρη, χωρίς κίνηση και ιδέες, ενώ κακές ήταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία και όσες κάθετες δοκίμασαν οι Πειραιώτες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Επιπλέον, με τον Λάζαρο ως σέντερ φορ έλειψε και το σημείο αναφοράς στην επίθεση αφού αυτός έβγαινε συχνά από την περιοχή ζητώντας μπάλα.

Ο Χριστοδουλόπουλος ήταν πάντως αυτός που είχε τις μοναδικές δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο μάλλον το πέταξαν στα σκουπίδια οι «ερυθρόλευκοι». Αντίθετα, άψογη ήταν η εικόνα της ομάδας του Ματζουράκη κρατώντας με πειθαρχία και ψυχραιμία το μηδέν στην άμυνα, παρά το μηδέν στις τελικές της προσπάθειες.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά με τον Ολυμπιακό σαφώς βελτιωμένο και πιο κινητικό, ειδικά μετά την είσοδο του Νάτχο στο ματς. Στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους χάθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους που πίεσαν ασφυκτικά και πάλι αλλά αντίστοιχα ο Απόλλωνας συνέχισε να αμύνεται αποτελεσματικά. Μετά το 70′ μάλιστα, όταν άρχισαν να γίνονται παράγοντας τόσο το άγχος όσο και η κούραση, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερνε καν να πλησιάσει την εστία του Χουάντερσον. Χρειάστηκε τελικά η χρυσή αλλαγή του Μαρτίνς ο Μάνος για να πάρει τη νίκη.

Παράπονα από τη διαιτησία του Μακεδόνα Ζαχαριάδη έχουν οι γηπεδούχοι.

Ολυμπιακός: Ζοσέ Σα – Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης – Καμαρά (58’ Φετφατζίδης), Μπουχαλάκης (75’ Μάνος) – Ποντένσε, Φορτούνης, Ναουέλ (58’ Νάτχο) – Χριστοδουλόπουλος

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον – Στάθης, Κύργιας (69’ λ.τ. Τζανετόπουλος), Λούκιτς, Οριουέλα – Γκίνο, Κονέ, Ντ’ Ούρσο – Ακόστα (75’ Ζοάο Πέδρο), Τριάδης, Σικαμπάλα (79’ Ναδάλες)